Niemcy: tematy sesji plenarnej episkopatu

W rozpoczynającej się dzisiaj w bawarskim Ingolstadt wiosennej sesji plenarnej niemieckiego episkopatu weźmie udział 63 biskupów z całych Niemiec a także nuncjusz apostolski w tym kraju abp Nikola Eterovič.

Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat młodzieży, omówienie encykliki „Laudato si“, problematyka Komunii św. dla mieszanych małżeństw katolicko-protestanckich oraz dialog z Kościołem w Europie Wschodniej – to główne tematy sesji.

Do czwartku niemieccy biskupi muszą wybrać delegację na jesienny synod na temat młodzieży w Watykanie. Od kilku miesięcy w episkopacie trwa debata dotycząca treści. Analiza przedsynodalnej ankiety wykazała, że młodzież w Niemczech przede wszystkim życzy sobie bardziej wiarygodnego Kościoła. Biskupi mają też mówić o bezrobociu wśród ludzi młodych, a także o dramatycznym braku powołań do kapłaństwa.

W środę zaplanowane jest spotkanie robocze dotyczące podstaw porozumienia z Kościołami Europy Środkowej i Wschodniej, konkretnie chodzi o episkopaty Czech, Słowacji, Polski i Węgier. Jednym z tematów mają być różnice w podejściu do problematyki migracji. Wśród zaproszonych przez niemieckich biskupów ekspertów będą m.in. czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík i redaktor naczelny kwartalnika Więź Zbigniew Nosowski.

Niemieccy biskupi mają też rozmawiać o możliwości udzialania Komunii św. tzw. małżeństwom mieszanym, w których jeden ze współmałżonków jest protestantem. Dyskusja na ten temat trwa w Niemczech od lat, a episkopat jest w tej sprawie podzielony.

Zdaniem ekspertów podczas sesji na pewno pojawią się tematy, których oficjalnie nie ma w programie. Są nimi m.in. aktualne problemy finansowe niektórych Kościołów lokalnych. Archidiecezja hamburska ze względu na niedobory budżetowe zmuszona jest do zamknięcia ośmiu szkół katolickich, a gospodarz sesji – diecezja Eichstätt – w nielegalny sposób straciła ponad 48 milionów euro na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

T. Kycia/Berlin/rv

« 1 »

reklama

reklama