My, chrześcijanie, chcemy dawać wszystkim świadectwo naszej nadziei zakorzenionej w życiu z Chrystusem - czytamy w przesłaniu przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy i przewodniczącego Konferencji Kościołów Europejskich.
Europa, dzisiaj, potrzebuje nadziei. My, chrześcijanie, chcemy dawać wszystkim świadectwo naszej nadziei zakorzenionej w życiu z Chrystusem. Mamy pewność, że w Chrystusie można żyć z pogodą ducha w dzisiejszych czasach, aby budować lepszą przyszłość, ze spojrzeniem otwartym na wieczność – napisali we wspólnym przesłaniu przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco i przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) Christopher Hill KCVO, DD z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018.
Publikujemy tekst przesłania:
St. Gallen (Szwajcaria) / Bruksela (Belgia), 17 stycznia 2018
Przygotowane wspólnie z Konferencją Kościołów Europejskich
Wspólne przesłanie Przewodniczącego CCEE i KEK
z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,
„Uwielbiona jest potęga prawicy Twej, Panie…” (Wj 15,15a) to temat wybrany na obchody tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypomina nam on, że to Pan rządzi światem i historią, i że ma plan (Ef 1,3-10) nadziei dla ludzkości.
Świadczyć o nadziei chrześcijańskiej w świeckim społeczeństwie
Europa, dzisiaj, potrzebuje nadziei! To wołanie, niemal ukryte, maluje się na twarzach wielu obywateli naszych krajów. Jest to poczucie pustki, do którego dochodzi się poprzez życie bez Boga. Sam dobrobyt ekonomiczny nie jest w stanie zaspokoić ludzkiego serca. Projekt europejski ograniczony wyłącznie do gromadzenia bogactw, niezdolny do solidarności i pomocy, paradoksalnie tworzy nowe ubóstwo. Ten, kto jest otwarty na Ewangelię, odkrywa drugiego, cierpiącego, starszego, bezrobotnego i solidaryzuje się z nim rodząc nadzieję.
My, chrześcijanie, chcemy dawać wszystkim świadectwo naszej nadziei zakorzenionej w życiu z Chrystusem. Mamy pewność, że w Chrystusie można żyć z pogodą ducha w dzisiejszych czasach, aby budować lepszą przyszłość, ze spojrzeniem otwartym na wieczność.
Uwaga skierowana ku każdemu człowiekowi i całemu światu
Ne brakuje dzisiaj zagrożeń ani nowych form niewolnictwa, które głęboko szkodzą godności osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga. Myślimy o masowym eksodusie osób zmuszonych przez wojny i ubóstwo do opuszczenia swoich rodzin i swoich domów. Lepsza przyszłość jest możliwa tylko wtedy, gdy podążamy za Bogiem i naszymi sercami, jeśli praktykujemy sprawiedliwość zarówno jako jednostki, jak i wspólnoty.
Chrześcijańskie Kościoły w Europie chcą być świadkami miłości Chrystusa dla każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Pragnienie widocznej jedności naszych Kościołów znajduje dziś wyraz w miłości wielu wspólnot chrześcijańskich. Tak też jedność zostaje wzmocniona poprzez:
– solidarność z naszymi braćmi chrześcijanami, którzy żyją w warunkach ubóstwa, samotności i marginalizacji;
– solidarność z naszymi braćmi chrześcijanami, prześladowanymi za wiarę, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji;
– solidarność z naszymi sąsiadami, którzy przybywają do bram Europy;
– troska o Europę, która dba o duchowe i materialne potrzeby swoich obywateli.
Wytrwałość na ekumenicznej drodze
Pilność tych wyzwań potwierdza znaczenie jedności chrześcijan.
Dlatego też zachęcamy naszych wiernych, aby wytrwali w nadziei i świadectwie Ewangelii. Wymaga to, abyśmy wspierali się wzajemnie poprzez obopólne zrozumienie, aby zachować jedność Ducha poprzez więź pokoju.
J. E. Christopher Hill KCVO, DD J. Em. Kard. Angelo Bagnasco
Przewodniczący KEK Przewodniczący CCEE
Źródło: episkopat.pl