Ambasadorzy krajów Grupy Wyszehradzkiej uczcili dziś św. Wojciecha. Już po raz czwarty wspólnie uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w bazylice wybudowanej dla tego męczennika na polecenie Ottona III w Rzymie na Wyspie Tyberyjskiej.
Cesarz złożył w tej bazylice relikwie ramienia św. Wojciecha, które znajdują się w niej do dzisiaj. Zmienił się jedynie tytuł świątyni, która obecnie znana jest jako bazylika św. Bartłomieja. W kościele tym znajduje się również jedna z najstarszych podobizn patrona Polski.
Tym razem liturgię, w której wzięli udział ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej przygotowała Słowacja ze względu na trwającą jeszcze prezydencję tego kraju w Grupie Wyszehradzkiej. Jak zauważył polski ambasador, dzisiejsze spotkanie wskazuje na znaczenie krajów Grupy Wyszehradzkiej i ich świadectwa w Europie. Są one wzorem wierności Kościołowi nie tylko w słowie, ale przede wszystkim w czynie – mówi Janusz Kotański.
J. Kotański: Kraje Grupy Wyszehradzkiej przykładem wierności Kościołowi
“ To jest niezwykle ważne, że cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej spotykają się tutaj, przy relikwiach św. Wojciecha, tego, który ewangelizował narody Europy Środkowej. I jak widać ewangelizacja ta zaowocowała, bo kraje te były, są i mam nadzieję, że będą nadal przykładem wierności Kościołowi świętemu, i to wierności nie tylko werbalnej, ale wierności rzeczywistej. Rządy tych państw, rząd Polski oczywiście też, wspierają działania Kościoła, oparte na katolickiej nauce społecznej i na przykazaniach. To z jednej strony takie proste, a z drugiej takie trudne. W dzisiejszej Europie to świadectwo jest bardzo ważne. ”