Biskup Oranu: w Algierii rodzi się społeczeństwo obywatelskie

Biskup Oranu Jean-Paul Vesco OP patrzy z optymizmem na przyszłość Algierii. Sześć miesięcy od rozpoczęcia protestów antyrządowych uważa, że na ich bazie powstał zdrowy ruch społeczny bez podziałów i pęknięć.

Opiera się on na silnej woli odzyskania i umocnienia tożsamości obywatelskiej. Jego zdaniem w Algierii rodzi się społeczeństwo świadome swojej podmiotowości, zdecydowane w dążeniu do przywrócenia wartości, które legły u podstaw niepodległości kraju.

Kilka miesięcy temu pokojowe protesty w całym kraju zmusiły do dymisji rządzącego od 20 lat Algierią prezydenta Abdelaziza Buteflikę. Manifestanci żądali głębokiej reformy systemu politycznego oraz powstrzymania korupcji w państwie. Algieria dotknięta jest pogarszającą się sytuacją gospodarczą oraz wysokim bezrobociem wśród młodych.

Mobilizacja do masowych protestów odbywała się za pośrednictwem sieci społecznościowych. Biskup Oranu zauważa, że ten spontaniczny ruch nie przybrał do tej pory ram strukturalnych, nie ma swoich liderów, którzy mogliby go reprezentować w rozmowach z władzami. Niesamowite jego zadaniem pozostaje to, że żadna wiarygodna kandydatura do wyborów prezydenckich nie mogła zostać zatwierdzona przez Radę Konstytucyjną. To pokazuje skalę determinacji ruchu. Uderzający jest również brak haseł z żądaniami społecznymi. Jedynym roszczeniem są prawa obywatelskie. Ale debata polityczna o przyszłości jest jeszcze przed Algierczykami – podkreśla hierarcha.

Źródło: www.vaticannews.va

 
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao