Izba Poselska Parlamentu Republiki Czeskiej uchwaliła opodatkowanie rekompensat finansowych wypłacanych w ramach restytucji majątku kościelnego.
Dla uzyskania mocy prawnej ustawa musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat i ratyfikowana przez prezydenta Republiki Czeskiej. Jej krytycy już teraz zapowiadają skierowanie skargi do Sądu Konstytucyjnego.
Restytucje kościelne w Republice Czeskiej reguluje ustawa z 2012 r. Zakłada ona zwrot majątku w postaci materialnej i finansowej, zarazem z każdym rokiem zmniejsza dotacje na finansowanie bieżącej działalności Kościołów. Te dotacje mają skończyć się w roku 2030, natomiast wypłacanie rekompensat finansowych ma zakończyć się w roku 2043. Uchwalona w zeszłym tygodniu ustawa wprowadza podatek w wysokości 19 proc. od płaconych przez państwo rekompensat.
Obecna ustawa została zgłoszona przez partię komunistyczną, która od przemian w roku 1989 stale zasiada w czeskim parlamencie. Głosy tej partii pozwoliły w zeszłym roku na uchwalenie mniejszościowego rządu. Rządząca koalicja uchwaliła ustawę, by spełnić warunek partii komunistycznej, dzięki której rząd uzyskał wotum zaufania. Prezydent Republiki Czeskiej Miloš Zeman, wspierający rząd, a zarazem dbający o porozumienie z Kościołami już zaproponował, by środki uzyskane z nowych podatków przeznaczyć na odnowę kościelnych zabytków.
Oświadczenie na temat uchwalonej ustawy wydał kard. Dominik Duka OP, arcybiskup Pragi, prymas Czech i przewodniczący czeskiego episkopatu. Kardynał w mocnych słowach skrytykował uchwaloną ustawę. Przypomniał prześladowania komunistyczne oraz ponad dwudziestoletnie negocjacje między Kościołami a państwem, które doprowadziły do uchwalenia ustawy w 2012 r. Były one oparte na profesjonalnych ekspertyzach prawnych i finansowych, czego nie można powiedzieć o właśnie uchwalonej ustawie. Według czeskiego kardynała nowa ustawa narusza konstytucyjność i prawne bezpieczeństwo czeskiego państwa.
Źródło: www.vaticannews.va