W dniu Święta Morza 15 lipca przez centrum Tokio przeszli uczestnicy Marszu dla Życia. W tym roku przewodniczył mu bp Francis Xavier Hiroaki Nakano, ordynariusz diecezji Kagoshima.
Wraz z biskupem pomocniczym Osaki - Paulem Toshihiro Sakaim i pięcioma kapłanami przewodniczył on najpierw Mszy św. Odbyła się ona, tak jak w poprzednim roku, w najstarszym tokijskim kościele katolickim w Tsukiji (dawna pierwsza katedra pod wezwaniem św. Józefa).
W kazaniu bp Nakano odniósł się do odwiedzin Maryi w domu św. Elżbiety. To spotkanie świętych ciężarnych niewiast jest symbolem powiedzenia „tak” tajemnicy życia i związanemu z nią Bożemu planowi dla każdego poczętego dziecka. Biskup nawiązał do współczesnej kultury japońskiej, która bywa przewrażliwiona na punkcie „bezpieczeństwa”, także w kwestii aborcji. Ludzie nie potrafią uszanować tajemnicy przyjścia nowego życia, kierując się wszystkimi możliwymi i naciąganymi tłumaczeniami. Podał także przykład z zupełnie innej dziedziny: w Kagoshimie, gdzie ostatnio padały silne deszcze, według prasy „ewakuowano około miliona mieszkańców”. Tymczasem, według biskupa, był to fake news, zapewne usprawiedliwiający jakieś działania miejscowych władz.
Tak jak w zeszłym roku po Mszy św. uczestnicy Marszu wyruszyli niosąc ze sobą różne transparenty dotyczące ochrony ludzkiego życia. Przeszli koło centrum handlowego Ginza, przez dzielnicę Nihonbashi oraz park Hibiya. Centralnymi ulicami Tokio niesiono figurę Matki Bożej z Fatimy. Oprócz pieśni japońskich śpiewano litanie i pieśni w języku łacińskim.
Wśród uczestników byli obecni nie tylko mieszkańcy Tokio, ale także grupy z diecezji Nagoi i Jokohamy. Wśród obcokrajowców większość stanowili katolicy z Ameryki Południowej, ale byli także katolicy-Amerykanie z kilku baz znajdujących się koło Tokio. Była także grupa z sióstr z Tajwanu i Filipin, które specjalnie przyjechały, aby wesprzeć marsz w Tokio.
W ramach przygotowania do Marszu miesiąc temu w kościele św. Ignacego w Tokio odbyło się spotkanie około 15 katolickich działaczy, duchownych, lekarzy i pielęgniarek. Spotkaniu przewodniczył bp Nakano, który ze strony episkopatu zajmuje się sprawami rodziny i działalnością pro life. W dyskusji, kierujący ruchem obrony życia w Japonii, Masaaaki Ikeda zwrócił uwagę na to, że problem aborcji w Japonii stanowi tabu, nawet w tutejszym Kościele. Tymczasem, według niego, działający także w kierunku pro life niektórzy japońscy buddyści i szintoiści są przekonani, że to właśnie Kościół katolicki najbardziej stoi na straży poczętego życia ludzkiego. W tym celu potrzebne jest większe samookreślenie i odwaga w tej dziedzinie, zwłaszcza ze strony katolickich kapłanów, uważa Ikeda.
o. pj (KAI Tokio) / Tokio