- Oby Dobra Nowina mogła być rozlewana jako balsam i woń na tym wspaniałym i wielkim kontynencie - tymi słowami Papież zwrócił się do biskupów tajskich oraz członków Federacji Konferencji Biskupów Azji, zrzeszającej hierarchów z 19 krajów.
Franciszek mówił o znaczeniu ewangelizacji Azji oraz bycia misjonarzami Jezusa. Zaprosił biskupów do powierzenia się Duchowi Św., aby dać się prowadzić śladami pierwszej miłości.
"Impuls Ducha Świętego wspierał i pobudzał Apostołów oraz wielu misjonarzy, by nie odrzucali żadnej ziemi, ludu, kultury ani sytuacji. Nie szukali jakiegoś terenu gwarantującego sukces – zaznaczył Papież. – Wręcz przeciwnie, ich «gwarancja» polegała na pewności, że żadna osoba i kultura nie były z góry niezdolne do przyjęcia ziarna życia, szczęścia, a szczególnie przyjaźni, którą Pan chce obdarzyć. Nie czekali, aż jakaś kultura upodobni się, czy łatwo dostroi do Ewangelii. Przeciwnie, zanurzyli się w te nowe rzeczywistości, zanurzyli się, będąc przekonanymi o pięknie, które nieśli."
Ojciec Święty wskazał, że misja powierzona Kościołowi nie polega jedynie na głoszeniu Ewangelii, ale także na uczeniu się wiary w nią i pozwalaniu, aby ona przemieniała życie. Chodzi o podążanie naprzód w świetle Słowa, które należy głosić. Papież zwrócił uwagę, że Kościół może się wiele nauczyć od wspólnot rozsianych po całym kontynencie azjatyckim, gdzie chrześcijanie często pozostają mniejszością, a mimo to nie dają się zarazić kompleksem niższości i narzekaniem, że nie czują się należycie uznawani. Franciszek zaznaczył, że misja jest wyrazem miłości do Chrystusa, ale jednocześnie obejmuje cały Lud Boży.
"Pamiętajmy, że także i my jesteśmy częścią tego Ludu. Nie jesteśmy panami, jesteśmy częścią ludu. Zostaliśmy wybrani jako słudzy, a nie jako szefowie lub właściciele. Oznacza to, że musimy towarzyszyć tym, którym służymy, z cierpliwością i życzliwością, słuchając ich, szanując ich godność, zawsze zachęcając i doceniając ich inicjatywy apostolskie. Nie traćmy z oczu faktu, że wiele spośród waszych krajów zostało zewangelizowanych przez świeckich – zauważył Papież. – Bardzo proszę, nie klerykalizujmy misji, tym bardziej nie klerykalizujmy świeckich. Mieli oni możliwość mówienia dialektem swego ludu, dokonując prostej i bezpośredniej inkulturacji, nie teoretycznej ani ideologicznej, ale będącej owocem pasji dzielenia się Chrystusem."
Spotkanie z biskupami odbyło się w sanktuarium bł. Nicolasa Bunkerda Kitbamrunga. Poświęcił on życie ewangelizacji Tajlandii, Wietnamu i terenów graniczących z Laosem przypieczętowując swe świadectwo męczeństwem.
Źródło: vaticannews.va