Edukacja to podstawa integracji imigrantów

Edukacja jest podstawowym narzędziem integracji i emancypacji osób przesiedlonych do obcego kraju, dlatego dostęp do niej jest równie ważny tak dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. W związku z tym zespół Caritas Grecja rozpoczął działania edukacyjne na wyspie Lesbos, w ramach projektu wspieranego przez Caritas Niemcy.

Zgodnie z wytycznymi rządu greckiego dotyczącymi ochrony osób ubiegających się o azyl, Centrum Językowe Caritas w „Kara Tepe” oferuje obecnie lekcje języka angielskiego i greckiego. Nowe grupy składają się maksymalnie z sześciu uczniów. Caritas Grecja kontynuuje również zdalne działania edukacyjne poprzez platformy internetowe dla klas języka greckiego i angielskiego, codziennie zamieszczając nowe materiały edukacyjne.

Wybuch pandemii sprawił, że zwiększyły się nierówności społeczne, a młodzi migranci i uchodźcy stali się jeszcze bardziej podatni na zagrożenia. Z tego powodu dzieci i ich rozwój zasługują obecnie na szczególną uwagę. Obecny projekt edukacyjny ma na celu zapewnienie, że będą one dorastać w zdrowym i chronionym środowisku, gdzie mogą chodzić do szkoły.

Edukacja jest jedną z dróg pozwalających na wyrwanie się z obozów dla uchodźców, w których panują straszne warunki, które Papież Franciszek nazwał „piekłem”. Przykładowo w obozie Moria na wyspie Lesbos jest miejsce dla 3 tys. osób, a mieszka tam 15 tys. Coraz częstsze są akty przemocy, zagrożone jest szczególnie bezpieczeństwo kobiet i dzieci. Ludzie są stłoczeni jak w więzieniu. Do tego brakuje wody i mieszkań dla dziesiątek tysięcy uchodźców.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao