Francuscy biskupi solidaryzują się z Górskim Karabachem

Wczoraj, kiedy na obrzeżach strategicznego miasta Shushi, które otwiera drogę do Stepanakert, stolicy Republiki Górskiego Karabachu, trwały krwawe walki, biskupi francuscy wyrazili swoją solidarność z mieszkańcami ormiańskiej enklawy oblężonej przez siły azerskie

Warto przypomnieć, że Francja była pierwszym państwem, które przed laty zdecydowało się sprzeciwić tureckiej narracji, zwracając uwagę świata na masakrę Ormian dokonaną przez Turków w trakcie I wojny światowej w 1915-1917 r. Zginęło wtedy około półtora miliona Ormian, a znaczna liczba uciekła poza granice imperium osmańskiego. Jedna z najliczniejszych grup diaspory ormiańskiej znajduje się właśnie we Francji. Obecna ofensywa azerska odbywa się przy znacznym wsparciu militarnym ze strony Turcji.

W zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Francji uczestniczył bp Elie Yeghiayan, ordynariusz ormiańskiej eparchii Sainte-Croix-de-Paris.

„Ani Ormianie, ani Azerowie, od dawna zmagający się z pandemią Covid-19, nie mają nic do zyskania w tej wojnie. Już zbyt wiele walk i bombardowań przyniosło ofiary śmiertelne, zarówno po stronie wojskowych jak i cywilów, a także znaczne zniszczenia w miastach i wsiach, w tym, w miejscach kultu i pomnikach historycznych” – piszą hierarchowie francuscy w komunikacie opublikowanym w Paryżu 8 listopada 2020 roku.

Obecne cierpienia nie obywają się bez ożywienia bolesnej pamięci o ludobójstwie Ormian sprzed stu lat, które spowodowało ich masową emigrację. Wiele rodzin osiedliło się na francuskiej ziemii – podkreślają biskupi. Zwracają się także do parafii i wspólnot swoich diecezji z prośbą o modlitwę o zawieszenie broni oraz o znalezienie drogi sprawiedliwości i pokoju dla Górskiego Karabachu. Modlitwa ta mogłaby zostać włączona jako intencja nowennowa w przygotowaniach do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Biskupi francuscy łączą swój apel z prośbą o pokój Papieża Franciszka i innych, którzy wzywają do interwencji członków „Grupy Mińskiej”, czyli przywódców: Stanów Zjednoczonych, Rosji i Francji, do zdecydowanego działania w celu przerwania walk i podjęcia wszelkich niezbędnych środków dla rozwiązania tego konfliktu raz na zawsze.

Hierarchowie powtórzyli słowa Papieża Franciszka wypowiedziane na zakończenie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 1 listopada: „W tym dniu świątecznym nie zapominajmy o tym, co dzieje się w Górskim Karabachu, gdzie walki zbrojne następują po kruchych rozejmach, przy tragicznym wzroście liczby ofiar, zniszczeniu domów, infrastruktury i miejsc kultu, a wszystko to coraz bardziej dotyka ludność cywilną. To jest tragiczne! Ponawiam swój pilny apel do przywódców stron konfliktu o jak najszybszą interwencję w celu zapobiegnięcia dalszego przelewania niewinnej krwi”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama