Zapobieganie zakażeniom, badania nad koronawirusem i heroiczna postawa pracowników służby zdrowia, wszystko to jest bardzo ważne, ale samo w sobie nie wystarczy.
Trzeba też upaść przed Bogiem na kolana, prosić Go o przebaczenie naszych grzechów i błagać o zmiłowanie nad całym światem - tak kard. John Olorunfemi Onaiyekan wyjaśnia sens inicjatywy modlitewnej międzynarodowego ruchu Religie dla Pokoju, której jest honorowym przewodniczącym.
W obliczu zagrożenia koronawirusem przedstawiciele różnych religii umówili się wczoraj na godz. 15.00 na krótką modlitwę, każdy według własnej tradycji, by prosić Boga o powstrzymanie epidemii.
Mówi kard. Onaiyekan:
- Od wielu już lat spotykamy się, by wspólnie stawiać czoła wielkim problemom, z którymi boryka się współczesny świat. Niestety, wraz z pojawieniem się koronawirusa, wszystko stało się bardzo jasne: nikt nie może pozostać obojętny, pod tym względem wszystkie religie są zgodne. Nie ma tu podziału na chrześcijan, muzułmanów, hinduistów, buddystów, ani też na Nigeryjczyków, Włochów czy Hiszpanów, białych czy czarnych, cała ludzkość jest na tej samej łodzi, pośród burzy, którą jest koronawirus. Odpowiadamy więc na wezwanie Ojca Świętego, by wszyscy zwierzchnicy religijni na całym świecie zjednoczyli się w modlitwie. My jako ruch Religie dla Pokoju prosimy Pana, który jest Bogiem wszystkich ludzi, aby uwolnił nas od tej wielkiej tragedii.
Kard. Onaiyekan zaznaczył, że modlitwa o oddalenie od świata epidemii jest szczególnie mocno przeżywana w takich krajach jak jego ojczyzna, Nigeria, gdzie ludzkie środki są znikome. Gdybyśmy nie ufali miłosierdziu Pana, stracilibyśmy wszelką nadzieję - dodaje były arcybiskup Abudży.
źródło: vaticannews.va