reklama

Naukowcy zidentyfikowali białko chroniące przed boreliozą

Naukowcy z Uniwersytetu Yale odkryli białko, pomagające chronić gospodarzy przed krętkami pochodzenia odkleszczowego, powodującymi boreliozę. To może być przełomowy krok w kierunku diagnozowania i leczenia tej niebezpiecznej choroby.

Borelioza jest najbardziej znaną chorobą zakaźną, którą przenoszą kleszcze zakażone krętkiem bakterii Borrelia burgdorferi. Przebieg choroby jest różny u różnych osób, przy czym u wielu występują łagodne objawy, które można wyleczyć antybiotykami. Jednak w niektórych przypadkach nieleczonej boreliozy, infekcja może rozprzestrzenić się na serce, stawy, układ nerwowy i inne narządy.

Naukowcy z Yale odkryli białko, które pomaga chronić gospodarzy przed krętkami bakterii Borrelia burgdorferi. O ich odkryciu  poinformowało czasopismo „PLOS Pathogens”.

Naukowcy dokonali ekspresji ponad 1000 ludzkich genów w drożdżach i przeanalizowali ich interakcje z 36 próbkami Borrelia burgdorferi. Zauważyli, że jedno białko PGLYRP1 działa jak wczesny sygnał ostrzegawczy dla układu odpornościowego po wystawieniu na działanie bakterii, które powodują boreliozę. Następne badanie przeprowadzono na myszach. Te gryzonie, które były pozbawione PGLYRP1 miały w organizmie więcej bakterii niż myszy to białko posiadające. Zaobserwowano u nich również dysfunkcje w działaniu układu immunologicznego.

„Stymulowanie zdolności ludzi do wytwarzania większej ilości tego białka może pomóc w zwalczaniu infekcji” - powiedział prof. Erol Fikrig z Uniwersytetu Yale, będący wśród osób przeprowadzających badanie. Prof. Fikrig i jego współpracownicy badają również, czy osoby z podwyższonym poziomem PGLYRP1 mogą być mniej podatne na Borrelia burgdorferi. Pomogłoby to wyjaśnić, dlaczego jedne osoby mają lepsze, a inne znacznie gorsze wyniki.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao