Pod hasłem „Ku stale rosnącemu «my»”, w niedzielę 26 września obchodzony jest 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Pamiętajmy, że obojętność na los innych nie jest właściwą postawą chrześcijan!
„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.
W niedzielę 26 września, w 107. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, rozpocznie się Tydzień Modlitwy za Uchodźców, który potrwa do 3 października. To inicjatywa Wspólnoty Sant’Egidio, która została objęta patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. „W świadomości katolików musi wybrzmieć nauka, aktualna od początku Kościoła, że zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu. Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską” – napisał przewodniczący Rady bp Krzysztof Zadarko w sierpniu br. w komunikacie odnoszącym się do sytuacji na wschodniej granicy Polski.
Wspólnota Sant’Egidio już po raz siódmy zaprasza do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy. W czasie nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą ich imiona i krótkie historie.
Modlitwa miała już miejsce 23 września w Koszalinie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki. 28 września o godz. 19.00 modlitwie w warszawskiej parafii św. Barbary będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, natomiast w niedzielę 3 października o godz. 15.30 modlitwę w bazylice św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu poprowadzi bp Szymon Stułkowski.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim od 1914 roku, od 2019 roku – w ostatnią niedzielę września.