Nowe obostrzenia, związane z epidemią COVID-19, w tym godzinę policyjną oraz zamknięcie wszystkich szkół, restauracji, meczetów i innych miejsc kultu, zapowiedziano niespełna trzy tygodnie przed planowaną podróżą papieża Franciszka do Iraku.
Większość obostrzeń wejdzie w życie 18 lutego i przestanie obowiązywać 4 marca, tuż przed zapowiedzianą na 5-8 marca wizytą Ojca Świętego. Zamknięcie miejsc kultu jest jednak ogłoszone „do odwołania”. Godzina policyjna ma natomiast obowiązywać co najmniej do 8 marca.
W programie papieskiej wizyty przewidziano Mszę św. w chaldejskiej katedrze św. Józefa w Bagdadzie (6 marca) oraz wizytę w katedrze Niepokalanego Poczęcia Syryjskiego w Bakhdida (7 marca). W Ur papież wygłosi przemówienie na spotkaniu międzyreligijnym.
Podróż Franciszka spotkała się w Iraku z pewnym sprzeciwem. Odniósł się do tego szyicki duchowny Muktada al-Sadr, który 13 lutego na Twitterze wyraził swoje poparcie dla zbliżającej się wizyty papieża. Podkreślił, że „otwartość na religie jest pożądana i ta wizyta jest mile widziana”.
„Nadżaf jest stolicą religii, dlatego wita się go jako miłośnika pokoju” - napisał o wizycie Franciszka Muktada al-Sadr, który ma na Twitterze ponad 1,3 mln obserwujących.
Jeden z irackich księży zauważył, że krajowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa nie powinny dotyczyć północnego autonomicznego regionu irackiego Kurdystanu, do którego papież Franciszek ma się udać 7 marca.
Papież zostanie powitany na lotnisku w Erbilu przez władze religijne i cywilne irackiego Kurdystanu, a następnie wyruszy do Mosulu, aby modlić się za ofiary wojny na placu Hosh al-Bieaa. Franciszek odwiedzi również wspólnoty chrześcijańskie na równinie Niniwy, które bardzo ucierpiały pod okupacją Państwa Islamskiego w latach 2014-2016.
Papieska wizyta w Iraku będzie pierwszą międzynarodową podróżą papieża Franciszka od ponad roku.
Źródło: Catholic News Agency