Papież do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

„Często słyszymy o tym, co państwa robią, aby przyjąć migrantów. Ale równie ważne jest pytanie: jakie korzyści przynoszą migranci społecznościom, które ich przyjmują i jak je wzbogacają?” - napisał Papież w liście do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

Globalne zarządzanie ruchami migracyjnymi, ich pozytywne rozumienie oraz skupienie się na integralnym rozwoju człowieka może wydawać się odległym celem. Nie wolno nam jednak nigdy zapominać, że nie chodzi tu o statystyki, lecz o prawdziwych ludzi, których życie jest zagrożone – napisał Papież w przesłaniu z okazji 70-lecia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Franciszek przypomniał, że Stolica Apostolska już od 10 lat jest państwem członkowskim tej instytucji. Przystąpiła do niej, aby ukazywać wymiar etyczny ruchów migracyjnych, a także podejmować współpracę w udzielaniu pomocy ludziom, którzy opuścili własną ojczyznę.

Papież po raz kolejny podkreślił, że nie należy koncentrować się na liczbach, lecz dostrzec ludzkie oblicze migracji. Przypomniał, że do takiej postawy względem migrantów zobowiązuje większość tradycji religijnych.

Jego przesłanie do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji odczytał watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.

„Często słyszymy o tym, co państwa robią, aby przyjąć migrantów. Ale równie ważne jest pytanie: jakie korzyści przynoszą migranci społecznościom, które ich przyjmują i jak je wzbogacają? Z jednej strony, na rynkach krajów o średnio-wysokich dochodach istnieje duży popyt na migrującą siłę roboczą, która jest mile widziana jako sposób na zrekompensowanie niedostatków. Z drugiej strony, migranci są zazwyczaj odrzucani i spotykają się z niechętnym nastawieniem ze strony wielu społeczności przyjmujących. Niestety, ten podwójny standard wynika z przewagi interesów ekonomicznych nad potrzebami i godnością osoby ludzkiej. Tendencja ta była szczególnie widoczna podczas blokad spowodowanych przez Covid-19, kiedy wielu migrantom, wykonującym podstawowe prace, nie przyznano korzyści wynikających z programów pomocy gospodarczej przewidzianej na czas pandemii Covid-19, a nawet dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej i szczepień.“

W przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Papież wskazał też na kilka konkretnych wyzwań. Chodzi tu między innymi o wypracowanie sposobu na uregulowanie sytuacji migrantów. Im więcej będzie dróg legalnych, tym łatwiej będzie można ich chronić przed światem przestępczym.

Franciszek przypomniał też o potrzebie integracji migrantów w oparciu o poszanowanie prawa i kultury, krajów przyjmujących, w duchu spotkania i wzajemnego ubogacenia. Wskazał ponadto na potrzebę respektowania więzi rodzinnych i zapobiegania ruchom migracyjnym.

„Wspólnota międzynarodowa musi pilnie zająć się warunkami, które prowadzą do nielegalnej migracji, aby migracja mogła się stać świadomym wyborem, a nie dramatyczną koniecznością. Aby większość osób, które mogą godnie żyć w swoich krajach pochodzenia, nie czuła się zmuszona do nielegalnej migracji, należy pilnie podjąć wysiłki w celu stworzenia lepszych warunków gospodarczych i społecznych, tak aby migracja nie była jedyną opcją dla osób poszukujących pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i pełnego poszanowania godności ludzkiej.“

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama