Paryż: zbiórka pieniędzy na odnowienie wnętrza katedry Notre Dame

Od pięciu do sześciu milionów euro potrzeba na odrestaurowanie wnętrza słynnej świątyni po pożarze z 2019 roku. Jednym z pierwszych projektów ma być odnowienie relikwiarza Korony Cierniowej, który uległ uszkodzeniu podczas akcji ratunkowej.

Archidiecezja paryska zaapelowała o wsparcie prac nad renowacją wnętrza katedry z myślą o ponownym otwarciu świątyni w 2024 roku.

Renowację i konserwację konstrukcji katedry nadzoruje francuski rząd, ale za odnowienie wnętrza odpowiedzialne są władze katedralne. „Program modernizacji wnętrz, za który w całości odpowiada katedra, ma na celu przede wszystkim przywrócenie jej do kultu – jej pierwotnej funkcji – oraz, szerzej, zaoferowanie nowej trasy sześciu milionom wiernych, pielgrzymów i turystów, którzy co roku wchodzą do katedry” – czytamy w oświadczeniu archidiecezji paryskiej.

Koszt renowacji wnętrza oceniono na od pięciu do sześciu milionów euro (6,1-7,3 miliona dolarów). Co roku darczyńcom będą prezentowane dwa projekty, związane z wnętrzem gotyckiej katedry – pierwszymi są odrestaurowanie relikwiarza Korony Cierniowej, który uległ uszkodzeniu podczas akcji ratunkowej oraz stworzenie nowego tabernakulum.

W oświadczeniu archidiecezji stwierdzono, że członkowie zespołów, których pracę nadzoruje delegat arcybiskupa ks. Gilles Drouin, zastanawiali się, w jaki sposób odrestaurowane wnętrze mogłoby podkreślić „oś liturgiczną” katedry biegnącą od baptysterium do tabernakulum i stworzyć lepszą ścieżkę dla zwiedzających.

„Zaproponowana zostanie trasa, wzdłuż bocznych kaplic, aż do Korony Cierniowej na wschodzie, aby dać odwiedzającym, często z kultury niechrześcijańskiej, klucze do zrozumienia Tajemnicy, dla której zbudowano katedrę i która nadal jest sensem jej istnienia”, zaznaczono.

16 czerwca – w uroczystość rocznicy poświęcenia katedry Notre-Dame – abp Aupetit odprawi w katedrze Mszę św. Ze względów bezpieczeństwa będzie mogło w niej uczestniczyć tylko dwanaście osób.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »

reklama

reklama

reklama