To nie takie trudne, jak myślisz. Animowany kurs teologii św. Tomasza z Akwinu

Czy w kilkuminutowym, animowanym filmiku można opowiedzieć o myśli XIII-wiecznego teologa i filozofa? Twórcy projektu „Akwinata 101” udowadniają, że tak i pracują już nad drugim sezonem kursu, poświęconego św. Tomaszowi z Akwinu.

Projekt, tworzony przez amerykański The Thomistic Institute, ma na celu propagowanie zrozumienia myśli św. Tomasza z Akwinu, wybitnego filozofa i teologa XIII wieku.

„Tomasz z Akwinu jest mistrzowskim interpretatorem rzeczywistości. Jego pisma pomagają nam odpowiadać na odwieczne pytania o Boga, człowieka, świat przyrody, prawo i moralność, a także na pytania o szczególnym znaczeniu dla naszych czasów, takie jak związek między współczesną nauką a wiarą lub dążenie do szczęścia w erze cyfrowej” - zachęcają autorzy projektu.

Animowane filmy trwają po kilka minut, ale towarzyszą im dłuższe wykłady w formie audio oraz propozycje tekstów do przeczytania (po angielsku). Wszystkie materiały są podzielone na „sezony”. Pierwszy, już kompletny, prowadzi uczestników od podstaw tomizmu przez tematy dotyczące Boga, stworzenia, aniołów, człowieka, szczęścia, moralności, prawa, łaski, Chrystusa i sakramentów. W sumie to 96 nagrań.

W jednym z pierwszych filmów o. Thomas Joseph White OP podkreśla, że podejście św. Tomasza do podstawowych prawd o rzeczywistości jest dziś „tak samo istotne i potężne jak zawsze”.

Autorzy projektu przyznają, że pierwsze spotkanie z nauką św. Tomasza z Akwinu może być onieśmielające. „Nie martw się, to nie tak trudne, jak myślisz” - przekonują w zwiastunie kursu. „W trakcie tych filmów dowiesz się o różnych tematach, od stworzenia do rzeczy ostatecznych, a wszystko to z myślą o Bogu, który oświeca nasze umysły” – zachęca w nagraniu o. Gregory Maria Pine OP.

Drugi „sezon”, w którym o harmonii między nauką i wiarą będą opowiadali naukowcy, filozofowie i teolodzy, jest właśnie w trakcie produkcji. Dostępne są na razie trzy pierwsze odcinki. Wszystkie można znaleźć na stronie aquinas101.thomisticinstitute.org - można też dopisać się do listy uczestników i dostawać najnowsze materiały na maila.

« 1 »

reklama

reklama

reklama