Wizytatorzy apostolscy – kard. Anders Arborelius ze Sztokholmu i bp Hans van den Hende z Rotterdamu zakończyli prace nad raportem z powierzonej im pracy w archidiecezji kolońskiej i przekazali go do Watykanu – poinformowały niemieckie media.
Ich zadaniem było zbadanie „ewentualnych błędów” kard. Rainera Marii Woelkiego, obecnego arcybiskupa Hamburga, Stefana Heße oraz biskupów pomocniczych Kolonii Dominikusa Schwaderlappa i Ansgara Puffa w postępowaniu w przypadkach wykorzystywania seksualnego.
Kardynał Woelki wyraził 28 maja optymizm w związku z pracą wizytatorów: „Już w lutym wyczerpująco poinformowałem Ojca Świętego w Rzymie o sytuacji w naszej archidiecezji. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że papież chce wykorzystać wizytację apostolską, aby uzyskać własny obraz niezależnego dochodzenia i jego konsekwencji. Z pełnym przekonaniem będę wspierał kardynała Arboreliusa i biskupa van den Hende w ich pracy” – powiedział wówczas arcybiskup największej niemieckiej diecezji.
Wizytatorzy rozmawiali m.in. z ofiarami przemocy seksualnej i nadużyć, z obecnymi i byłymi członkami kierownictwa diecezji oraz oczywiście z księżmi i biskupami. Wyrazili również wdzięczność za pisemne zgłoszenia. Nie jest jasne, jak papież Franciszek odniesie się do tego raportu.
W tym kontekście agencja KNA przypomina, że dochodzenie przeprowadzone przez eksperta w dziedzinie prawa karnego Björna Gercke wykazało co najmniej jedenaście naruszeń obowiązków przez abp. Heße i co najmniej osiem przez bp. Schwaderlappa przy rozpatrywaniu przypadków wykorzystywania seksualnego, których sprawcami byli duchowni. Koloński kardynał Rainer Maria Woelki (64 lata) został oczyszczony z zarzutów.
st (KAI/KNA/CNA) / Kolonia