Abp Szewczuk dziękuje za pomoc Ukrainie: Polacy są dla nas świadkami Ewangelii

„Pomoc, jaką Polacy ofiarują Ukraińcom w czasie wojny, nie jest zwykłą filantropią, ale świadectwem wiary w Boga. Jesteście dla nas świadkami Ewangelii”. Mówi o tym abp Światosław Szewczuk, dziękując za pośrednictwem Radia Watykańskiego za otwarte drzwi polskich domów i wszelkie wsparcie ofiarowywane jego ojczyźnie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazuje, że postawa Polaków stanowi inspirację dla całego świata.

Abp Szewczuk podkreśla, że świadectwo Polaków okazuje się tym większe, ponieważ wzajemna historia pełna jest uprzedzeń i bolesnych ran.

„Szczerze mówiąc, byłem ogromnie zaskoczony postawą Polaków, ale pozytywnie. Bo świadectwo Polaków to nie jedynie ludzka filantropia, ponieważ nasze narody miały niełatwą historię zwłaszcza w XX wieku. To świadectwo, że lud polski jest ludem chrześcijańskim i wierzącym, bo wasze serca otworzyła na nas wiara w Boga – mówi papieskiej rozgłośni zwierzchnik ukraińskich grekokatolików. - Dziękujemy polskim katolikom za ich świadectwo wiary, bo owe otwarte domy stanowią świadectwo wiary. Przyjmując nas u siebie, jesteście świadkami Ewangelii, a tego nie da się tak łatwo udawać, to musi być głęboko genetycznie zakorzenione w polskiej chrześcijańskiej kulturze, że teraz się sprawdza. Jestem wdzięczny, jestem bardzo pozytywnie zbudowany, bo to wszystko dzieje się w imię Pańskie. Parafie, Caritas i inne struktury Kościoła w Polsce były i są inspiracją i oazą miłości chrześcijańskiej. Za to jesteśmy wam bardzo wdzięczni.“

Abp Szewczuk podziękował też personalnie sekcji polskiej Radia Watykańskiego, że od wybuchu wojny w 2014 roku cały czas informuje o losie Ukrainy. „To, że o nas pamiętacie, że o nas mówicie jest dla nas niezmiernie ważne” – podkreślił ukraiński hierarcha.

„Z całego serca wielkie Bóg zapłać dla polskiej sekcji Radia Watykańskiego za uwagę i szacunek dla bólu Ukrainy i za to wszystko, co robicie codziennie dla nas. Bardzo dziękujemy, doceniamy to”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama