Hiszpania: rząd zwalnia niemal całą komisję etyczną

Jedenastu z dwunastu członków hiszpańskiej komisji etycznej zostało zwolnionych przez rząd. Organ doradczy bardzo krytycznie odniósł się w ubiegłym roku do rządowej ustawy o eutanazji.

Decyzja rządu, ogłoszona przez Carlinę Darias, hiszpańską minister zdrowia, spotkała się z zaskoczeniem i sprzeciwem. Zapadła ona tuż przed wakacyjną przerwą w pracach rządu i parlamentu, jak donosi Protestante Digital.

Dla większości decyzja ta była zaskakująca. Kadencje czterech członków komisji etyki mogły zostać odnowione, co zwykle ma miejsce. Tym, co wzbudza szczególne podejrzenia krytyków, jest fakt, że decyzja pojawia się po tym, jak komisja bardzo krytycznie odniosła się do hiszpańskiej ustawy o eutanazji, która została zatwierdzona w marcu 2021 roku.

Komisja opublikowała wówczas krytyczny raport, w którym odrzuciła eutanazję jako etyczną praktykę medyczną. Według organu istniały „solidne powody zdrowotne, etyczne, prawne, ekonomiczne i społeczne, aby odrzucić przekształcenie eutanazji w prawo podmiotowe i korzyść publiczną”. Komitet sprzeciwił się także rządowi, broniąc prawa do sprzeciwu sumienia wobec eutanazji przez ośrodki religijne, medyczne.

W miejsce odwołanej komisji etycznej powołano już nowych członków. Z jedenastu nowych członków, sześciu zostało nominowanych przez sam rząd, czytamy w oficjalnym oświadczeniu rządu. Pozostałych członków wysunęły inne organizacje.

Według Protestante Digital, nowy komitet składa się z jurystów, ekonomisty, eksperta od sztucznej inteligencji, profesora filozofii, lekarzy i pielęgniarki.

 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao