reklama

„Jesteśmy ludem eucharystycznym”. Biskupi Anglii i Walii przypominają o obowiązku niedzielnej Mszy św.

„Od początku pandemii Covid aż do chwili obecnej podzielaliśmy pogląd, że sytuacja z ostatnich dwóch lat spowodowała, że obowiązek niedzielny był utrudniony” – stwierdziła Konferencja Biskupów Katolickich Anglii i Walii. „Dziękujemy Bogu, że ta sytuacja się zmieniła” – podkreślili biskupi.

Jak dodali, wyzwania związane z pandemią znacznie się zmniejszyły i większość ludzi wróciła do normalnych zajęć. „Dlatego uważamy, że powody, które uniemożliwiły katolikom uczęszczanie na Mszę w niedziele i święta nakazane już nie mają zastosowania” – oświadczyli biskupi.

Zaznaczyli, że uczestnictwo w Mszy św. w niedzielę i święta nakazane jest „największym ze wszystkich przywilejów”.

„Piękną cechą wiary katolickiej jest głębokie pragnienie uczestniczenia we Mszy św. i udziału w Eucharystii. Robimy to z głęboką wdzięcznością i radością” – stwierdzili. Eucharystia „pozwala nam oddawać cześć Bogu Wszechmogącemu, wspierać się nawzajem w naszej drodze wiary i być widzialnym znakiem wiary w świecie”.

„W Najświętszej Ofierze Mszy, Wieczerzy Pańskiej, Pan Jezus powierzył nam cenny dar z siebie” – kontynuowali biskupi. „Z pokorą chlubimy się tym, że jesteśmy ludem eucharystycznym, dla którego uczestnictwo we Mszy jest niezbędne. Z niecierpliwością czekamy na nadchodzące święto Pięćdziesiątnicy, teraz zapraszamy wszystkich katolików, którzy jeszcze tego nie zrobili, aby wrócili na Mszę świętą osobiście”.

W przesłaniu biskupów zaznaczono także, że nadal są osoby, które ze względu na stan zdrowia nie czują się wystarczająco bezpiecznie, by wrócić do osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. „Kościół zawsze rozumie, że kiedy wolność każdego katolika do osobistego uczestnictwa we Mszy św. jest ograniczana z poważnego powodu, w takich sytuacjach jak zły stan zdrowia, opieka nad chorymi lub uzasadniony strach nie jest to naruszenie niedzielnego obowiązku”.

Biskupi przypomnieli, że chociaż transmisje online pomogły wiernym w czasie pandemii, oglądanie Mszy św. nie spełnia niedzielnego obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Może ono jednak „być źródłem nieustannej pociechy duchowej dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć we Mszy św., na przykład dla osób starszych i chorych”.

Źródło: catholicnewsagency.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao