reklama

Leonardo DiCaprio uhonorowany za ratowanie lasów. Nazwano drzewo jego imieniem

Aby uhonorować zasługi Leonardo DiCaprio w ratowaniu lasów deszczowych przed wycinką, brytyjscy naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew nazwali nowo odkryte drzewo jego imieniem – informuje strona internetowa Kew.

Dorastające do czterech metrów drzewo, któremu nadano oficjalną nazwę Uvariopsis dicaprio, rośnie tylko w jednym miejscu kameruńskiego lasu Ebo, znanego z ogromnej różnorodności biologicznej.

Jeden z największych, stosunkowo nietkniętych lasów deszczowych w Afryce Środkowej jest domem dla ludu Banen oraz unikalnej flory i fauny, w tym zagrożonych goryli, szympansów i słoni leśnych. Dlatego naukowców i ekologów przeraziły rządowe plany wyrębu ogromnych połaci lasu Ebo.

Międzynarodowi eksperci napisali list do rządu dokumentujący cenne gatunki zwierząt i roślin zagrożone wyginięciem. Problem został podjęty przez DiCaprio, którego posty w mediach społecznościowych obserwowane przez miliony dodały rozmachu kampanii.

Rząd Kamerunu cofnął plany zezwalające na wycinkę, chociaż las nie został jeszcze oficjalnie uznany za park narodowy.

Drzewo „dicaprio” jest pierwszą, nową dla nauki rośliną, która została oficjalnie nazwana przez naukowców z Kew w 2022 r. poprzez publikację w czasopiśmie naukowym PeerJ. To wiecznie zielone drzewo ma błyszczące żółte kwiaty, które wyrastają wprost z pnia. Należy do rodziny ylang ylang i jest krytycznie zagrożone.

W zeszłym roku naukowcy z Kew i ich współpracownicy oficjalnie nazwali ponad 200 roślin i grzybów z całego świata, w tym różową lilię z tego samego lasu, łapiącą owady dziką roślinę tytoniową znalezioną w Australii i madagaskarską orchideę o kwiatach przypominających gwiazdy, która może rosnąć w ciemności.

Kilka z tych nowych gatunków już wyginęło, a wiele jest zagrożonych z powodu wylesiania, karczowania gruntów, susz, powodzi i pożarów wywołanych zmianami klimatycznymi. Dopóki gatunek nie ma nazwy naukowej, ocena ryzyka jego wyginięcia jest niemal niemożliwa, a skuteczna ochrona bardzo trudna.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao