Rosyjscy i białoruscy katolicy modlą się o pokój

Wierni w różnych regionach Rosji organizują czuwania modlitewne, prosząc Boga o zakończenie wojny i przywrócenie pokoju na Ukrainie. Intensywna modlitwa o pokój na Ukrainie trwa w tych dniach też we wszystkich kościołach na sąsiedniej Białorusi.

Rosyjscy katolicy modlą się o pokój

W odpowiedzi na apel rosyjskiego episkopatu wierni w różnych regionach Rosji organizują czuwania modlitewne, prosząc Boga o zakończenie wojny i przywrócenie pokoju na Ukrainie. „Jest w nas lęk i niepokój, ale też i ufność w najpotężniejszą broń, jaką jest modlitwa. Wierzymy, że nasze narody zasługują na pokój” – powiedział w wywiadzie dla Avvenire arcybiskup Moskwy Paolo Pezzi.

W liście skierowanym do wiernych zachęcił katolików, by nie tracili wiary w moc Bożej Opatrzności i nadziei na zakończenie wojny. Księży wezwał do odmawiania po każdej Mszy modlitwy o pokój. W tej samej intencji odbyło się też w parafii św. Piotra i Pawła czuwanie Taizé. Z kolei 1 marca, w diecezji św. Klemensa w Saratowie, rozpocznie się dziewięciodniowa, nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Coraz więcej wspólnot katolickich w całym kraju włącza się w tę inicjatywę.

Abp Paolo Pezzi podkreślił, że wielkim pocieszeniem dla katolików w Moskwie była wizyta Papieża w rosyjskiej ambasadzie. „Franciszek nie tylko słowami, ale przede wszystkim swoją obecnością, wyraził prośbę, aby broń została zastąpiona przez dialog i dyplomację. Poszukiwanie pojednania jest trudne, ale możliwe” – zaznaczył arcybiskup Moskwy.

Modlitwa trwa także na Białorusi

Intensywna modlitwa o pokój na Ukrainie trwa w tych dniach także we wszystkich kościołach na sąsiedniej Białorusi. O natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych apelował wczoraj w grodzieńskiej katedrze abp Tadeusz Kondrusiewicz. Mszę o pokój odprawił bp Aleksander Kaszkiewicz.

W głównej świątyni diecezji grodzieńskiej zgromadzili się liczni wierni, aby w te trudne czasy skierować swoje serca ku Bogu, pełnemu miłości i miłosierdzia, w intencji uratowania pokoju i jedności pomiędzy narodami.

W homilii arcybiskup Kondrusiewicz podkreślił, że Kościół wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i do nawiązania dialogu w celu znalezienia pokojowego rozwiązania tego konfliktu. „Niech nasza solidarna modlitwa z cierpiącymi ukraińskimi braćmi i siostrami, wzywająca do wzajemnego przebaczenia i pojednania, przyczyni się do ustanowienia trwałego pokoju na Ukrainie i na świecie” – dodał hierarcha.

Po Mszy odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji wszyscy obecni prosili Boga przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju, żeby obudził sumienia odpowiedzialnych za bratobójczą wojnę, aby na naszej ziemi nigdy nie doszło do konfliktów zbrojnych, lecz zapanował pokój i wspólna zgoda.

Warto podkreślić, że z racji zagrożonego pokoju i panujących napięć we wszystkich świątyniach na Białorusi trwają modlitwy w intencji uratowania pokoju i jedności pomiędzy narodami, a zgromadzenia zakonne podejmują się całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama