Kolejne transporty z darami z parafii pw. św. Teresy w Siedlcach dotarły do Misjonarek Miłości w Kijowie, które prowadzą przytułek oraz jadłodajnię dla najuboższych.
16 maja Brat Sebastian Jankowski OMI, który posługuje wśród najbardziej potrzebujących w ukraińskiej stolicy, przywiózł dary zebrane w oblackiej parafii pw. św. Teresy w Siedlcach. Trafiły one do Misjonarek Miłości w Kijowie. Siostry Kalkutki prowadzą przytułek i jadłodajnie, z których korzystają m.in. bezdomni, ale także osoby, potrzebujące rehabilitacji. Do klasztoru sióstr trafiły m.in.: żywność długoterminowa, odzież czy chemia.
„Drodzy nasi przyjaciele, serdecznie Wam dziękujemy za pomoc, którą nam przesłaliście. Wszystko będzie wykorzystanie dla osób, które żyją w naszym przytułku, Pamiętamy o was w modlitwie i też prosimy o modlitwę. Bóg zapłać" – powiedziała jedna z sióstr Misjonarek Miłości.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w zgodzie ze swoją misją, którą jest podnoszenie poziomu życia przez duszpasterstwo najuboższych, stworzyło specjalne placówki dla uchodźców, zapewniając im dach nad głową oraz potrzebną pomoc.
Bodzanów
Do klasztoru przyjedzie 9 osób (trzy rodziny: matki z dziećmi). Zamieszkają w hoteliku domu rekolekcyjnego. Oblaci współpracują z urzędem miasta i gminy Głuchołazy oraz Caritasem diecezji opolskiej. Jak podał urząd gminy, c hęć przyjęcia rodzin z Ukrainy zadeklarowali również parafianie.
Gdańsk
Obecnie przebywa 2 uchodźców z Ukrainy. Wspólnota będzie reagowała w zależności od potrzeb. Oblaci w Gdańsku działają w porozumieniu z miejscowym Caritas.
Gorzów Wielkopolski
Misjonarze oblaci razem z Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odpowiadają na naglące potrzeby. Zakwaterowanie zapewnili też parafianie.
Grotniki
W klasztorze przebywa 13 Ukraińców.
Iława
Ośrodek dysponuje 25 łóżkami oraz salkami parafialnymi, gdzie na materacach może spać około 40 osób.
Katowice
Do dyspozycji potrzebujących jest aktualnie 40 miejsc noclegowych (15 u parafian, 25 w pomieszczaniach parafialnych). Obecnie na terenie parafii przebywa 6 osób z Ukrainy. Wspólnota działa w porozumieniu z miejscową Caritas, jak również poprzez kontakty indywidualne.
Kędzierzyn-Koźle
Klasztor zgłosił możliwość przyjęcia sześciu osób w pokojach gościnnych. Ponadto parafianie zaoferowali m.in.: pomoc lekarską, pomoc w tłumaczeniu na język ukraiński, możliwość przyjmowania uchodźców do domów, pomoc w postaci dyspozycji busów, autobusów mogących przywozić Ukraińców z różnych przejść granicznych do Kędzierzyna i okolic, parafianie przynoszą żywność, art. chemiczne, kosmetyczne. Istnieje możliwość przyjęcia uchodźców w salkach parafialnych (przenocowanie i wyżywienie).
Kodeń
Parafianie kodeńscy oferują miejsca dla 12 osób.
Kokotek
Parafia w Kokotku zgłosiła gotowość przyjęcia 20 osób. Zgłoszenie jest dokonane przez starostwo powiatowe Również kilka rodzin rodzin z parafii zgłosiło chęć przyjęcia uchodźców. W razie potrzeby rozważany jest szybki remont galeriowca, co dałoby kolejne miejsca.
Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku
Oblackie Centrum Młodzieżowe w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Lublińcu utworzyło w swoich budynkach ośrodek dla uchodźców – może w nim przebywać 100 osób.
Lubliniec
Kilka rodzin z lublinieckiej parafii wyraziło chęć przyjęcia uchodźców – potrzeby monitoruje miejscowy samorząd.
Łeba
Na terenie parafii już przebywają uchodźcy w prywatnych kwaterach.
Obra
Do tej pory przyjęła 11 osób, które są zakwaterowane w domu parafialnym, wyżywienie otrzymują w klasztorze. Istnieje możliwość przyjęcia większej ilości osób, ale za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Wolsztynie.
Opole
Oblacka parafia deklaruje możliwość przyjęcia około 10 osób. Działa w porozumieniu z opolską Caritas i Prokurą Misyjną.
Poznań
Klasztor w Poznaniu ma do dyspozycji: 2 pokoje gościnne po 3 osoby (np. matka z dwójką dzieci; w sumie 6 osób), 5 pokoi po 3 osoby w Domu Misyjnym. W budynkach parafialnych można przyjąć tymczasowo 10 osób.
Siedlce
Aktualnie w Domu św. Eugeniusza i klasztorze mieszka już 20 osób. Możliwość dalszego kwaterowania (Dom św. Eugeniusza i aula parafialna). Parafia wspiera osoby, które przyjęły Ukraińców do swoich domów (do tej pory jest już 40 osób w prywatnych domach).
Święty Krzyż
Obecnie w klasztorze schronienie znalazło 8 osób z Ukrainy.
Zahutyń
Wspólnota oblacka przekazała na potrzeby uchodźców cały dom parafialny.
Sytuację miejsc na bieżąco monitoruje Prokura Misyjna (tel. 61 830 76 31 – w godzinach 8.00-15.00 – e-mail: prokmis@oblaci.pl). Poniżej przedstawiamy miejsca, do których mogą zgłaszać się uchodźcy.