Oblaci aktywnie pomagają uchodźcom. Siostry Misjonarki Miłości dziękują polskiej parafii

Kolejne transporty z darami z parafii pw. św. Teresy w Siedlcach dotarły do Misjonarek Miłości w Kijowie, które prowadzą przytułek oraz jadłodajnię dla najuboższych.

16 maja Brat Sebastian Jankowski OMI, który posługuje wśród najbardziej potrzebujących w ukraińskiej stolicy, przywiózł dary zebrane w oblackiej parafii pw. św. Teresy w Siedlcach. Trafiły one do Misjonarek Miłości w Kijowie. Siostry Kalkutki prowadzą przytułek i jadłodajnie, z których korzystają m.in. bezdomni, ale także osoby, potrzebujące rehabilitacji. Do klasztoru sióstr trafiły m.in.: żywność długoterminowa, odzież czy chemia.

„Drodzy nasi przyjaciele, serdecznie Wam dziękujemy za pomoc, którą nam przesłaliście. Wszystko będzie wykorzystanie dla osób, które żyją w naszym przytułku, Pamiętamy o was w modlitwie i też prosimy o modlitwę. Bóg zapłać" – powiedziała jedna z sióstr Misjonarek Miłości.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w zgodzie ze swoją misją, którą jest podnoszenie poziomu życia przez duszpasterstwo najuboższych, stworzyło specjalne placówki dla uchodźców, zapewniając im dach nad głową oraz potrzebną pomoc.

Siostry Misjonarki Miłości dziękują polskiej parafii [wideo]

Bodzanów

Do klasztoru przyjedzie 9 osób (trzy rodziny: matki z dziećmi). Zamieszkają w hoteliku domu rekolekcyjnego. Oblaci współpracują z urzędem miasta i gminy Głuchołazy oraz Caritasem diecezji opolskiej. Jak podał urząd gminy, c hęć przyjęcia rodzin z Ukrainy zadeklarowali również parafianie.

Gdańsk

Obecnie przebywa 2 uchodźców z Ukrainy. Wspólnota będzie reagowała w zależności od potrzeb. Oblaci w Gdańsku działają w porozumieniu z miejscowym Caritas.

Gorzów Wielkopolski

Misjonarze oblaci razem z Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odpowiadają na naglące potrzeby. Zakwaterowanie zapewnili też parafianie.

Grotniki

W klasztorze przebywa 13 Ukraińców.

Iława

Ośrodek dysponuje 25 łóżkami oraz salkami parafialnymi, gdzie na materacach może spać około 40 osób.

Katowice

Do dyspozycji potrzebujących jest aktualnie 40 miejsc noclegowych (15 u parafian, 25 w pomieszczaniach parafialnych). Obecnie na terenie parafii przebywa 6 osób z Ukrainy. Wspólnota działa w porozumieniu z miejscową Caritas, jak również poprzez kontakty indywidualne.

Kędzierzyn-Koźle

Klasztor zgłosił możliwość przyjęcia sześciu osób w pokojach gościnnych. Ponadto parafianie zaoferowali m.in.: pomoc lekarską, pomoc w tłumaczeniu na język ukraiński, możliwość przyjmowania uchodźców do domów, pomoc w postaci dyspozycji busów, autobusów mogących przywozić Ukraińców z różnych przejść granicznych do Kędzierzyna i okolic, parafianie przynoszą żywność, art. chemiczne, kosmetyczne. Istnieje możliwość przyjęcia uchodźców w salkach parafialnych (przenocowanie i wyżywienie).

Kodeń

Parafianie kodeńscy oferują miejsca dla 12 osób.

Kokotek

Parafia w Kokotku zgłosiła gotowość przyjęcia 20 osób. Zgłoszenie jest dokonane przez starostwo powiatowe Również kilka rodzin rodzin z parafii zgłosiło chęć przyjęcia uchodźców.  W razie potrzeby rozważany jest szybki remont galeriowca, co dałoby kolejne miejsca.

Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku

Oblackie Centrum Młodzieżowe w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Lublińcu utworzyło w swoich budynkach ośrodek dla uchodźców – może w nim przebywać 100 osób.

Lubliniec

Kilka rodzin z lublinieckiej parafii wyraziło chęć przyjęcia uchodźców – potrzeby monitoruje miejscowy samorząd.

Łeba

Na terenie parafii już przebywają uchodźcy w prywatnych kwaterach.

Obra

Do tej pory przyjęła 11 osób, które są zakwaterowane w domu parafialnym, wyżywienie otrzymują w klasztorze. Istnieje możliwość przyjęcia większej ilości osób, ale za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Wolsztynie.

Opole

Oblacka parafia deklaruje możliwość przyjęcia około 10 osób. Działa w porozumieniu z opolską Caritas i Prokurą Misyjną.

Poznań
Klasztor w Poznaniu ma do dyspozycji: 2 pokoje gościnne po 3 osoby (np. matka z dwójką dzieci; w sumie 6 osób), 5 pokoi po 3 osoby w Domu Misyjnym. W budynkach parafialnych można przyjąć tymczasowo 10 osób.

Siedlce

Aktualnie w Domu św. Eugeniusza i klasztorze mieszka już 20 osób. Możliwość dalszego kwaterowania (Dom św. Eugeniusza i aula parafialna). Parafia wspiera osoby, które przyjęły Ukraińców do swoich domów (do tej pory jest już 40 osób w prywatnych domach).

Święty Krzyż

Obecnie w klasztorze schronienie znalazło 8 osób z Ukrainy.

Zahutyń

Wspólnota oblacka przekazała na potrzeby uchodźców cały dom parafialny.

Sytuację miejsc na bieżąco monitoruje Prokura Misyjna (tel. 61 830 76 31 – w godzinach 8.00-15.00 – e-mail: prokmis@oblaci.pl). Poniżej przedstawiamy miejsca, do których mogą zgłaszać się uchodźcy.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao