Słynny teatr założony przez Szekspira drwi z francuskiej świętej. Joanna d'Arc „niebinarna płciowo”

Joanna d’Arc to francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego i patronka Francji, która w najnowszej sztuce teatru Globe, założonego przez samego Williama Shakespeare’a, zostanie przedstawiona jako osoba z psychicznymi zaburzeniami tożsamości płciowej.

Wiadomość wywołała sprzeciw w środowiskach katolickich, mówiąc, że interpretacja umniejsza heroiczne życie św. Joanny d'Arc i wymazuje godność kobiecości.

Shakespeare's Globe ogłosił swoją decyzję na Twitterze.

„Nasza nowa sztuka «Ja, Joan» pokazuje Joan jako legendarnego przywódcę, który używa zaimków «oni/one». Nie jesteśmy pierwszymi, którzy przedstawiają Joan w ten sposób i nie będziemy ostatnimi. Nie możemy się doczekać, kiedy podzielimy się tą produkcją ze wszystkimi i odkryjemy tę kulturową ikonę” – oznajmili twórcy sztuki, unikając nadaniu świętej jednoznacznie kobiecego imienia.

W piątkowym oświadczeniu dyrektor artystyczna sztuki, Michelle Terry, powiedziała: „Historia dostarczyła niezliczonych i wspaniałych przykładów Joan przedstawianej jako kobieta. Ta produkcja to po prostu możliwość innego punktu widzenia”. Terry twierdzi, że adaptacje sztuk teatralnych umożliwiają „wszystko”, ponieważ „teatry nie zajmują się rzeczywistością historyczną”.

Premiera spektaklu odbędzie się 25 sierpnia. Sam teatr określa ją jako „dziwaczną i pełną nadziei”. W rolę świętej wcieli się Isobel Thom, która sama identyfikuje się jako „niebinarna”. Sztuka śledzi rolę Joanny w wojnie stuletniej między Francją a Anglią, chociaż nie jest jasne, jakie wydarzenia historyczne zostaną uwzględnione. 

„NC Register” zaznacza, że św. Joanna d'Arc dla katolików jest symbolem czystości i odważnej kobiecości. Poświęciła ona swoje życie na poszukiwanie prawdy. Zdaniem części opinii publicznej przedstawienie bohaterki jako osoby „niebinarnej” wykracza poza swobody artystyczne. 

„Proszę, przestańcie mówić, że niesamowite kobiety nie są tak naprawdę kobietami” – napisała Abigail Favale, katolicka profesor, która jest ekspertką w dziedzinie studiów nad płcią.

Roundabout Theatre Company w Nowym Jorku ogłosił, że uwielbiany broadwayowski musical „1776” przedstawi Ojców Założycieli rewolucji amerykańskiej wyłącznie przez „aktorów, którzy identyfikują się jako kobiety, osoby transpłciowe i niebinarne”.

Katolicka gazeta podkreśla, że posunięcie teatru, by napisać na nowo historię Joanny d'Arc, jest częścią dążenia do promowania motywów LGBTQ w sztukach scenicznych. 

Źródło: ncregister, Twitter

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao