Św. Michale Archaniele, czuwaj nad Ukrainą!

Odkąd w Ukrainie toczy się wojna, Ukraińcy z jeszcze większą siłą zaczęli modlić się za wstawiennictwem św. Michała Archanioła. Wielu z nich ufa, że to właśnie św. Michał pomógł im w obronie Kijowa. Archanioł jest dla nich niebiańskim obrońcą tego kraju i patronem wojska ukraińskiego. Dzięki niemu czują siłę do walki ze złem, które rozlewa się przez duże Z.

Któż jak Bóg? Któż może równać się z Bogiem? Właśnie to oznacza imię Mika´el, które nosi najbardziej znany Archanioł. Archanioł Michał jest księciem aniołów. Ukraińcy mocno czczą św. Michała. Już dawni Rusini uważali, że aniołowie pod wodzą św. Michała Archanioła, są ich sprzymierzeńcami i wzywali ich wstawiennictwa. „To on natchnął mężne serce Włodzimierza Monomacha do wyprawy. To on stanął w słupie ognistym nad Ławrą Peczerską. Dlatego – jak pisze jeden z kronikarzy – należy czcić aniołów, a szczególnie Michała, obrońcę Rusi”.  

Dziś Ukraina potrzebuje szczególnej modlitwy za wstawiennictwem księcia aniołów. Wielu Ukraińców ufa, że to właśnie św. Michał pomógł im w obronie Kijowa, kiedy to Rosjanie bardzo szybko chcieli zająć miasto.

W Kijowie w XII wieku zaczął funkcjonować prawosławny zespół klasztorny zwany Monasterem św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Obecnie na herbie Kijowa widnieje postać św. Michała na niebieskim tle, z mieczem, w szacie i z tarczą z krzyżem. Rada Miasta przyjęła ten wygląd herbu w 1995 roku. 

Św. Michał Archanioł znajdował się też długo w herbach Rusi Kijowskiej. Współczesnym herbem Ukrainy nie jest już jednak św. Michał Archanioł, ale tryzub (złoty trójząb na niebieskiej tarczy). Został on oficjalnie przyjęty w roku 1919 jako nawiązanie do insygniów wikingów. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie coraz więcej ludzi czci właśnie św. Michała. Czy kiedyś wróci on na herb Ukrainy?

Konstanty Czawaga, reporter z „Nowego Kuriera Galicyjskiego”, dotarł po wybuchu wojny do znanej rodziny ceramistów Igora, Krystyny i Marii Teresy Troć. Stworzyli oni wówczas nowy obraz św. Michała Archanioła – patrona Kijowa i niebiańskiego obrońcy Ukrainy. „Pomysł namalowania św. Michała Archanioła był spontaniczny, od serca” – powiedziała reporterowi artystka. Dodała, że całą rodziną czuli, że ta praca daje im siłę. Tworzyli ją z wiarą w zwycięstwo Ukrainy. Z wiarą w wolną Ukrainę.

Św. Michale Archaniele, wspomagaj Ukrainę w obronie przed atakami zła a przeciw niegodziwościom złego ducha, bądź całemu światu obroną. Św. Michale Archaniele, wyproś światu pokój.

źródło: kuriergalicyjski.com; misyjne.pl; michalici.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama