To szokujące, co mówi patriarcha Cyryl podczas trwania wojny: „Rosja jest wyspą wolności i ocali świat od apokaliptycznej zagłady”

„W wieku globalizacji i rozmywania granic między dobrem a złem przed Rosją stoi szczególna misja – pomóc ludzkości odsunąć jej apokaliptyczny koniec”. Taki pogląd wyraził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, otwierając 25 października w Moskwie XXIV Światowy Ludowy Sobór Rosyjski. Podkreślił rolę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w tym procesie.

„Kościół z samej swej natury stanowi przeszkodę dla globalizacji. Daje świadectwo o pionowej skali wartości, o rozróżnianiu dobra i zła. Dlatego nie słabną próby wypaczenia i rozmycia nauczania chrześcijańskiego, pozbawienia Kościoła siły i głosu" – przekonywał zwierzchnik RKP.

Jego zdaniem zagadnienia wyboru etycznego stały się dzisiaj szczególnie donośne, gdyż „określają one zarówno wektor ruchu konkretnego człowieka, jak i losy całych krajów i narodów". Mówca podkreślił, że „od tego, na ile mocno razem będziemy stać w prawdzie, na ile będziemy wierni testamentowi swoich ojców i oddani tym nieprzemijającym wartościom duchowo-moralnym, które otrzymaliśmy m.in. także dzięki tradycji kościelnej, zależeć będzie niewątpliwie pod wieloma względami przyszłość naszego kraju, narodu, a w wymiarze globalnym, jak sądzę, również przyszłość cywilizacji ludzkiej". Wyjaśnił, że „nawet zwycięstwo nad globalizmem w oddzielnym kraju nie będzie miało istotnego znaczenia dla całego świata, choć będzie ważne".

Cyryl zaznaczył, że przeciwstawienie się wyzwaniom obecnych czasów wymaga wzrastania w wierze, wierności tradycjom i umiłowania ojczyzny, troski o jej dobro duchowe i materialne. „I dopóki ojczyzna nasza będzie wyspą wolności, wtedy także reszta świata będzie miała jakieś spojrzenie nadziei na możliwość zmiany biegu historii i zapobieżenia globalnemu apokaliptycznemu końcowi, a przynajmniej odsunięcia go w taką perspektywę, z którą nikt z nas nie wiąże ani życia swojego, ani swych najbliższych potomków" – stwierdził mówca. Zakończył swą wypowiedź życzeniem, aby „Pan pomógł nam w tym wszystkim!".

Światowy Ludowy Sobór Rosyjski powołano do życia w maju 1993 roku, po rozpadzie ZSRR, gdy wielu Rosjan znalazło się w różnych krajach powstałych na terenie dawnego Kraju Rad. Inicjatorem powołania tego gremium był Rosyjski Kościół Prawosławny, który jako jedyna duża organizacja, skupiająca Rosjan, działał ne tylko w Rosji, ale też w większości nowo powstałych państw. Pierwszym przewodniczącym Soboru był aż do swej śmierci w grudniu 2008 patriarcha Aleksy II. Obecnie (od 1 lutego 2009) urząd ten pełni jego następca, patriarcha Cyryl. W Prezydium i Radzie Soboru zasiadają czołowi rosyjscy politycy i działacze społeczni, przedstawiciele świata nauki, kultury, sztuki i wychowania, wyżsi wojskowi oraz Rosjanie z tzw. bliższej (czyli krajów z byłego ZSRR) i dalszej (pozosałe państwa) zagranicy.

kg (KAI/Interfax) / Moskwa

« 1 »

reklama

reklama

reklama