Ukraina: biskupi zawierzyli swą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi

Ukraińscy biskupi katoliccy obydwu obrządków, a także duszpasterze poszczególnych parafii wraz z wiernymi wzięli udział w akcie poświęcenia Ukrainy, Rosji i całej ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi.

We katedrze lwowskiej wierni zgromadzili się na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie różańcowej, a następnie śledzili na telebimie uroczystości watykańskie, którym przewodniczył papież Franciszek, poświęcając Ukrainę, Rosję i całą ludzkość Niepokalanemu Sercu Maryi. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wieczorem sprawował uroczystą Eucharystię.

Biskupi greckokatoliccy zebrali się w sanktuarium w Zarwanicy, gdzie za wyjątkiem hierarchów, którzy nie mogli opuścić swoich stolic, obradowali na synodzie (zgromadzeniu biskupów) swego Kościoła pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Wieczorem modlili się przed cudownym obrazem Matki Bożej i tam śledzili transmisję z uroczystości watykańskich. Kiedy papież Franciszek odczytywał akt poświęcenia Rosji, Ukrainy i całej ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi, w języku ukraińskim odczytał go zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Zwracając się do wiernych po poświęceniu abp Szewczuk podkreślił historyczność tego momentu, gdy biskupi oddali los Ukrainy w ręce Najświętszej Maryi Panny. Dodał, że wojna, którą Rosja prowadzi dziś z Ukrainą, jest duchową walką dobra ze złem. A poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi to moment, w którym wierzymy, że dobro zwycięży przez wstawiennictwo Matki Bożej.

Słowa pozdrowienia do biskupów greckokatolickich skierował nuncjusz apostolski, abp Visvaldas Kulbokas zauważając, że wojna toczona przez Rosję na Ukrainie ma bardzo ważny element duchowy. Wyjaśnił, że poświęcając świat, a szczególnie Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi, prosimy abyśmy sami byli pokorni, prości, sprawiedliwi wobec siebie nawzajem, abyśmy nie ranili innych ani też Boga. Modlimy się też do Matki Bożej, aby ludzkość wygrała walkę ze złem we wszystkich jego przejawach i znalazła na nowo pokój" – podkreślił papieski przedstawiciel na Ukrainie.

Arcybiskup Visvaldas Kulbokas poinformował również biskupów UKGK, że zaprosił do udziału w nabożeństwie wszystkich przedstawicieli władz Ukrainy oraz polityków różnych wyznań. „Niech nasze modlitwy, a także działania urzędników państwowych, dyplomatów i osób publicznych z Ukrainy i innych krajów przyniosą pokój w naszym kraju oraz porozumienie między narodem ukraińskim a rosyjskim, a także między wszystkimi narodami” – powiedział. Zapewnił o swej łączności z Kościołem na Ukrainie dokonującym aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

« 1 »

reklama

reklama

reklama