Ameryka Południowa: Peru wzmacnia ochronę nienarodzonych dzieci

9 listopada Kongres Peru większością głosów 72 do 26, przy sześciu wstrzymujących się, przyjął ustawę, która wzmacnia ochronę praw dzieci nienarodzonych, przewidzianą w konstytucji.

Kongresman Alejandro Muñante, jeden z rzeczników klubu Życie i Rodzina w Peru, powiedział że podstawowym celem ustawy jest „umocnienie prawa do życia od poczęcia, co jest już zapisane w naszej konstytucji oraz w Kodeksie cywilnym i Kodeksie dzieci i młodzieży.”

Ustawodawca wyjaśnił, że przy tworzeniu tej ustawy „dostrzeżono potrzebę opracowania i uszczegółowienia listy praw, które nasza konstytucja ma chronić od poczęcia”. Zgodnie bowiem z konstytucją, „dziecko poczęte podlega prawu we wszystkim, co jest dla niego korzystne”.

Nowe przepisy precyzują, że nienarodzone dziecko jest podmiotem praw z pełnym statusem osoby ludzkiej, mają prawo do życia, zdrowia, integralności moralnej, psychicznej i fizycznej, tożsamości, swobodnego rozwoju, dobrego samopoczucia.

Jeden z artykułów ustawy gwarantuje matce w ciąży „dostęp do zdrowia, a także do informacji niezbędnych do opieki zdrowotnej i żywienia dziecka poczętego w okresie ciąży”. Zgodnie z przepisami „w sytuacjach wysokiego ryzyka medycznego, w których zagrożone jest życie matki i dziecka poczętego, pracownicy służby zdrowia mają obowiązek informowania [pacjenta] o rozpoznaniu, leczeniu i ich skutkach dla życia, zdrowia i rozwoju kobiety ciężarnej i dziecka poczętego”.

W przypadku gdy leczenie zagraża życiu którejkolwiek z nich – czytamy dalej – decyzja w sprawie czynności medycznych ma należeć do matki lub jej małżonka, partnera lub krewnych.

Zdaniem kongresmana Muñante ustawa ta „osiągnęła znaczny postęp w zakresie ochrony prawa do życia”, a aby weszła w życie, „wystarczy jedynie jej opublikowanie w peruwiańskim Dzienniku Urzędowym i odpowiednia nowelizacja Ustawy Kodeks cywilny”.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama