Biblioteka Watykańska: rozpoczęto program badań hebrajskich manuskryptów

„Dialog i wzajemnie poznanie są w centrum tego spotkania” – powiedział abp Angelo Vincenzo Zani, prefekt Apostolskiej Biblioteki Watykańskiej podczas inauguracji programu badań manuskryptów hebrajskich przechowywanych w Watykanie. W inicjatywie biorą udział wyznawcy judaizmu i chrześcijanie z różnych krajów świata.

Przewodniczący Rady Seminarium Rabinicznego Ameryki Łacińskiej podkreślił, że jest to wydarzenie historyczne. Do Rzymu zaproszeni zostali naukowcy o międzynarodowej renomie, osoby różnych wyznań. „Różnorodność doświadczeń każdej osoby, która bierze udział w tym programie daje nam jedyną w swoim rodzaju okazję do poszerzenia naszych horyzontów” – powiedział Claudio Pszemiarover.

Jak poinformował abp Zani, program powstał z inicjatywy Papieża Franciszka, który w grudniu 2022 r. skierował grupę odwiedzających go rabinów do Biblioteki Watykańskiej. Mieli wtedy okazję zobaczyć kolekcję manuskryptów hebrajskich, która jest jedną z najważniejszych na świecie, ze względu na cenne oryginały, które zawierają unikalne wersje tekstów hebrajskich. W gronie kilkuset manuskryptów znajdują się zwoje Tory i inne teksty biblijne, jak również rękopisy literatury rabinicznej, filozofii hebrajskiej, księgi liturgiczne, poezja hebrajska i teksty kabalistyczne. Manuskrypty pochodzą z okresu od IX do XV wieku.

„Program studiów hebrajskich manuskryptów w Watykanie jest wielką szansą. Mamy tę szansę dzięki Papieżowi Franciszkowi i pracownikom Biblioteki Watykańskiej i jej prefektowi. To pomaga również w spotkaniu wyznawców judaizmu i chrześcijan, ponieważ my wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama” – powiedział Radiu Watykańskiemu Rektor Seminarium Rabinicznego Ameryki Łacińskiej rabin Ariel Stofenmaher.

W programie uczestniczy m.in. s. Dorota Chwiła, salezjanka, doktorantka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama