Coraz bliżej beatyfikacji „Bożego architekta” – budowniczego bazyliki Sagrada Familia

Archidiecezja Barcelońska poinformowała o złożeniu do watykańskiej Dykasterii ds. Świętych tzw. „positio”. Oznacza to, że wkrótce budowniczy bazyliki Sagrada Familia może zostać podniesiony do rangi „czcigodnego” Sługi Bożego.

Archidiecezja Barcelony poinformowała, że do watykańskiej Dykasterii dw. Świętych zostało wysłane tak zwane „positio super vita, virtutibus, et fama sanctitatis”, czyli praca badawcza zawierającą całą dokumentację i argumenty uzasadniające beatyfikację katalońskiego geniusza. Następnym krokiem będzie ocena tego raportu przez Stolicę Apostolską i wydanie dekretu o heroiczności cnót, co pozwoliłoby na ogłoszenie go „czcigodnym”. Gaudí byłby wówczas o krok od ogłoszenia go błogosławionym, co wymagałoby uznania cudu za jego wstawiennictwem.

Ważnym krokiem na drodze do beatyfikacji jest także przeniesienie sprawy Gaudiego ze stowarzyszenia cywilnego do stowarzyszenia kościelnego, o czym 4 grudnia poinformował barceloński kardynał Juan José Omella.

Antonio Gaudí zmarł w 1926 roku w wieku 73 lat. Był modernistycznym i naturalistycznym architektem najbardziej znanym z masywnej bazyliki Sagrada Familia, która góruje nad Barceloną. Choć zaprojektowany przez Gaudiego, kościół był w budowie przez ponad 100 lat. Mnogość strzelistych iglic i wyjątkowa architektura sprawiły, że jest to jeden z najbardziej znanych kościołów na świecie. Został poświęcony przez papieża Benedykta XVI w 2010 r.

Antonio Gaudi choć wcześniej nie był znany jako praktykujący katolik, nawrócił się po rozpoczęciu pracy nad Sagrada Familia. W miarę postępu prac nad bazyliką Gaudí stał się znany ze swoich postów, ascezy i oddania Bogu. Jak sam mówił, duży wpływ na jego dzieła miała także edukacja w szkole pijarskiej, w której poznał prawdziwą wartość nauki chrześcijańskiej.

Zmarł 10 czerwca 1926 r. w Barcelonie potrącony przez tramwaj. Zgodnie z życzeniem został pochowany w bazylice – do jego grobu pielgrzymuje wielu pielgrzymów, odnotowano także cuda za jego pośrednictwem.

W ocenie Nory Heimann, profesor historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, dzieła Gaudiego świadczą o jego poszukiwaniu Boga. Zwróciła uwagę, że twórczość Gaudiego  wydobywa tęsknotę za pięknem i transcendencją.

„Bóg jest najlepszym artystą ze wszystkich i myślę, że artyści tacy jak Gaudí szukają piękna w naturze, a następnie próbują uchwycić to piękno w całkowicie innowacyjny sposób. Nawet jeśli nie jesteś religijny, czujesz pewnego rodzaju transcendencję” – powiedziała w wywiadzie prof.  Heimann.

10 czerwca 1992 r., w 140. rocznicę urodzin genialnego architekta, utworzono Stowarzyszenie Beatyfikacji Antoniego Gaudíego, które stało się stroną w procesie beatyfikacyjnym. Głównym jego celem są starania o beatyfikację i późniejszą kanonizację architekta oraz szerzenie jego zasług duchowych i artystycznych poprzez organizowanie konferencji, wystaw i publikacji. Stowarzyszenie zbiera także świadectwa o łaskach otrzymanych za jego pośrednictwem. W marcu 2000 roku Stolica Apostolska zezwoliła na formalne otwarcie diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego. Trzy lata później został otwarty w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Źródło: catholicnewsagency.com

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama