Czy tak wyglądał Jezus po śmierci? W Hiszpanii można obejrzeć hiperrealistyczną rzeźbę pokazującą postać z całunu turyńskiego

Wystawa „The Mystery Man”, która swoją światową premierę miała 13 października 2022 roku w katedrze w Salamance, trafiła do kolejnego miejsca. Teraz gości w katedrze w Guadix w rejonie Andaluzji, blisko Granady. Główna atrakcja ekspozycji to hiperrealistyczna rzeźba mężczyzny wzorowana na odbiciu z całunu turyńskiego. 

Prace nad dziełem trwały 15 lat. Stworzyła je grupa artystów pod kierownictwem kuratora wystawy Álvaro Blanco. Ekspozycja jest podzielona na kilka sal, w których zwiedzający pozna historię Jezusa, jego męki, a także całunu turyńskiego, który jest pierwowzorem rzeźby.

„Mamy do czynienia z pracą stworzoną techniką hiperrealistyczną, w której zostały wprowadzone wszystkie szczegóły, które wyłaniają się ze świętego całunu” – powiedział Blanco.

Postać waży 75 kilogramów, ma 178 cm wzrostu i została wykonana z lateksu i silikonu. Na jej ciele bardzo szczegółowo oddano rany zadane podczas męki i ukrzyżowania. Widoczne są liczne siniaki, obrażenia, złamany nos, ślady po koronie cierniowej i gwoździach, a także przebity bok. 

Wystawa zaplanowana jest jako objazdowa. W ciągu najbliższych lat odwiedzi pięć kontynentów. Następnym krajem, do którego powędruje, mają być Włochy.

Twórcy założyli, że ekspozycja będzie prezentowana w przestrzeni sakralnej, czyli w kościołach, a nie w muzeach, dlatego do jej wystawienia niezbędna jest współpraca poszczególnych diecezji. 

Is this the image of Jesus Christ? The Shroud of Turin brought to life | EWTN News In Depth
EWTN

Źródło: themysteryman.com, vaticannews.va, lacronicadesalamanca.com, Twitter, YouTube

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama