Papież przyleciał do Mongolii. Zwrócił uwagę na „milczącą” kulturę tego kraju

Podczas powitania pracowników mediów na pokładzie samolotu w drodze do Mongolii Franciszek mówił o azjatyckim kraju, podkreślając jego „milczącą” kulturę. „Mongolię można zrozumieć zmysłami” – powiedział, polecając muzykę Borodina, „zdolną wyrazić, co oznacza ta długość i wielkość Mongolii”.

Franciszek, pozdrowiwszy około siedemdziesięciu dziennikarzy towarzyszących mu na pokładzie samolotu do Mongolii, zachęcony komentarzem jednego z nich, wskazał na jedną z osobliwości narodu mongolskiego. „Udać się do Mongolii to udać się do małego ludu na wielkiej ziemi. Mongolia wydaje się nie mieć końca, a jej mieszkańcy są nieliczni, to mały lud (nieliczny) o wielkiej kulturze. Myślę, że dobrze nam zrobi zrozumienie tej ciszy, tak długiej i tak wielkiej. Pomoże nam to zrozumieć, co ona oznacza, ale nie intelektualnie, zrozumiemy ją naszymi zmysłami” – powiedział Franciszek dodając: „Mongolię rozumie się zmysłami. Pozwolę sobie powiedzieć, że być może dobrze nam zrobi posłuchanie trochę muzyki Borodina, który był w stanie wyrazić, co oznacza ta długość i wielkość Mongolii”.

Podczas pozdrowień dla dziennikarzy lecących z papieżem, pokazano Ojcu Świętemu manierkę z wodą, która należała do ukraińskiego żołnierza, który został uratowany przed śmiercią. Przyniósł ten przedmiot do kościoła we Lwowie, aby podziękować za ocalenie. Jego historię opowiedziała dziennikarka Eva Fernandez z Radia Cope. Tymczasowo weszła w jej posiadanie, aby móc pokazać ją papieżowi. Ten przedmiot, z wyrytymi na nim znakami wojny, zostanie jednak zwrócony lwowskiemu kościołowi wraz z błogosławieństwem, którego Franciszek dziś udzielił.

Podczas wymiany pozdrowień Franciszek odpowiedział również na pytanie zadane przez dziennikarza włoskiej agencji Ansa Fausto Gasparroniego dotyczące wypadku, który wydarzył się dziś krótko po północy w Brandizzo, w rejonie Turynu, gdzie pięciu robotników zostało zabitych przez pociąg. Papież powiedział, że takie wypadki są zawsze wynikiem braku ostrożności. „Pracownicy są święci”, zaznaczył.

Franciszek przybył do Mongolii. O godz. 9.51 czasu lokalnego samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wylądował na Międzynarodowym Lotnisku Czyngis-chana w Ułan Bator. Papieska wizyta, która potrwa do 4 września przebiega pod hasłem: „Razem mieć nadzieję”, co jak wyjaśniają organizatorzy wskazuje na podwójny charakter tej podróży. Franciszek odwiedza niewielką wspólnotę katolicką w tym kraju, a zarazem składa oficjalną wizytę państwową. Jest to 43. podróż zagraniczna papieża Bergoglio w czasie jego ponad dziesięcioletniego pontyfikatu.

U podnóża schodów samolotu papieża powitała minister spraw zagranicznych, Batmunkh Battsetseg. Młoda kobieta podała kubek z suchym jogurtem, którego kawałek Ojciec Święty zjadł.

Wśród witających byli m. in.: prefekt apostolski Ułan Bator kard. Giorgio Marengo, chargé d'affaires nuncjatury apostolskiej w Mongolii, ks. prałat Fernando Duarte Barros Reisa, biskup Ałmaty José Luis Mumbiela Sierra, przewodniczący Konferencji Episkopatu Azji Środkowej i ambasadorka Mongolii przy Stolicy Apostolskiej, Dawaasüren Gerelmaa.

Nie było żadnych przemówień. Oddano wojskowe honory. Minister spraw zagranicznych i papież pojechali do salonu VIP na krótką rozmowę. Potem papież pojechał do Prefektury Apostolskiej w Khan Uul, jednej z dziewięciu dzielnic Ułan Bator, która będzie rezydencją papieża podczas pobytu w Mongolii.

Pierwszy dzień wizyty Franciszka jest przeznaczony na odpoczynek i aklimatyzację. Jutro, 2 września, odbędzie się oficjalna ceremonia powitalna, spotkania z prezydentem, premierem i szefem parlamentu oraz audiencja dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. O godz. 16 przewidziano natomiast wizytę w katedrze świętych Piotra i Pawła oraz spotkanie z duchowieństwem i animatorami duszpasterskimi.

W niedzielę, 3 września, Papież weźmie udział w ekumenicznym i międzyreligijnym spotkaniu w Teatrze Hun, a następnie odprawi Mszę św. w Steppe Arenie.

Ostatniego dnia wizyty Franciszek spotka się z działaczami organizacji charytatywnych oraz zainauguruje działalność ośrodka miłosierdzia w Ułan Bator.

W południe uda się w podróż powrotną do Rzymu.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama