Francja: otwarcie procesu beatyfikacyjnego Henri de Lubaca

Francuscy biskupi podjęli decyzję o otwarciu procesu beatyfikacyjnego wybitnego XX-wiecznego teologa, eskperta Soboru Watykańskiego II, Henri de Lubaca.

Konferencja Episkopatu Francji poinformowała 31 marca, że podczas zebrania plenarnego biskupów w Lourdes zapadła decyzja o otwarciu procesu beatyfikacyjnego Henri de Lubaca.

De Lubac jest uznawany za jednego z najważniejszych teologów XX wieku. Ten francuski jezuita był czołowym myślicielem szkoły ressourcement, która zachęcała do powrotu do pism Ojców Kościoła w teologii katolickiej. Założył również czasopismo Communio wraz z Josephem Ratzingerem i Hansem Ursem von Balthasarem.

Niektóre z jego najbardziej znanych książek to "Blask Kościoła", "Wiara chrześcijańska", "Katolicyzm", "Dramat ateistycznego humanizmu" i "Macierzyństwo Kościoła".

Urodzony 20 lutego 1896 roku w północnofrancuskim mieście Cambrai, de Lubac dorastał w tradycyjnie katolickiej rodzinie z pięciorgiem rodzeństwa. Po przeprowadzce rodziny do Lyonu, de Lubac uczył się w szkole jezuickiej, zanim w 1913 roku podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Jego studia nowicjackie w Anglii zostały przerwane przez I wojnę światową w następnym roku, kiedy to został powołany do armii francuskiej. Służył w wojsku od 1914 do 1919 roku, doznając urazu głowy, który sprawiał mu ból do końca życia.

De Lubac został wyświęcony na laóąama w 1927 roku i rozpoczął wykładanie teologii na Uniwersytecie Katolickim w Lyonie.Podczas II wojny światowej przeciwstawił się ideologii nazizmu i antysemityzmu. Współtworzył "Sources Chrétiennes", zbiór tekstów patrystycznych publikowanych w języku greckim lub łacińskim z francuskim tłumaczeniem.

W 1950 r. de Lubac otrzymał zakaz nauczania na swoim katolickim uniwersytecie na okres ośmiu lat. Nadal pisał i w 1958 roku został mianowany członkiem Institut de France.

Papież Jan XXIII mianował de Lubaca członkiem komisji przygotowawczej Soboru Watykańskiego II w 1959 roku. De Lubac uczestniczył później w soborze jako "peritus", czyli ekspert teologiczny, a jego pisma są postrzegane jako mające wpływ na teksty powstałe podczas soboru.

De Lubac został mianowany kardynałem przez Jana Pawła II w 1983 roku, w wieku 86 lat. Zmarł dziewięć lat później w Paryżu 4 września 1991 roku.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama