Górski Karabach: już ok. 100 tys. Ormian porzuciło domy i uciekło do Armenii

Rada Konferencji Episkopatów Europy dołączyła do papieskiego apelu o znalezienie rozwiązania konfliktu o Górski Karabach na drodze negocjacji. Zwróciła się również do społeczności międzynarodowej o pomoc humanitarną dla tysięcy uchodźców.

Jak przypomniano w komunikacie, najpierw w 2020 r. doszło do przegranej przez Ormian wojny, po której Górski Karabach miał połączenie z Armenią tylko przez jedną drogę tzw. Korytarz Laczyński. W grudniu poprzedniego roku tzw. aktywiści rozpoczęli blokadę tej drogi, odcinając 120 tys. Ormian od reszty świata. Izolacja trwała przez 9 miesięcy aż we wrześniu Azerowie przeprowadzili atak, określony przez nich „akcją antyterrostyczną” i wówczas Górski Karabach upadł.

Biskupi Europy podkreślają, że już ok. 100 tys. Ormian porzuciło swe domy i uciekło do Armenii. Wyrażają nadzieję, że „międzynarodowe instytucje znajdą rozwiązanie osiągnięte w ramach negocjacji, które zagwarantuje bezpieczeństwo uchodźców i [zabezpieczy] ich prawo do pozostania w ziemi, gdzie się wychowali”. Podkreślają, że kryzys humanitarny musi być rozwiązany w taki sposób, by w centrum decyzji znalazło się dobro osoby ludzkiej, a nie polityczne interesy.

W komunikacie wskazano również, że należy monitorować stan obiektów należących do chrześcijańskiego dziedzictwa w Górskim Karabachu. Jak podkreślono tylko na ziemiach, które przeszły pod kontrolę Azerbejdżanu w 2020 r., znajduje się aż 1456 takich obiektów. Część z nich poniosło już szkody podczas ostatniej wojny.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama