Kongijski biskup ostrzega: globalna transformacja energetyczna może wywołać lokalną katastrofę ekologiczną

Globalna transformacja energetyczna może paradoksalnie doprowadzić do spustoszeń w środowisku naturalnym na terenie Konga. Przed tym scenariuszem przestrzega arcybiskup Kisangani Marcel Utembi Tapa, będący jednocześnie przewodniczącym lokalnego episkopatu.

Jak tłumaczy agencji Fides, Demokratyczna Republika Konga jest niesłychanie bogata w minerały, w tym posiada nawet do 70 proc. światowych rezerw kobaltu używanego do produkcji baterii dla elektrycznych samochodów.

Drugi kluczowy minerał obficie występujący w Kongu to koltan, który znajdziemy m.in. w telefonach komórkowych czy też satelitach. Trzeba dodać, że w tym afrykańskim kraju bogactw mineralnych jest znacznie więcej. „Niestety, całe to bogactwo pobudza chciwość wielu ludzi czy to na poziomie narodowym, czy też międzynarodowym, a nawet globalnym” – podkreśla abp Utembi Tapa. Najbardziej konkretny znaki takiej pazerności stanowią wojny na wschodzie kraju, zwłaszcza w Północnym Kiwu. Konflikt przeciąga się tam od lat, wciąż powstają nowe grupy zbrojne i chaos tylko się potęguje. Podczas gdy ludzie giną, zbrojne bandy z zadowoleniem czerpią korzyści z eksploatacji złóż minerałów.

Bogacenie się na dobrach naturalnych zachodzi nie tylko w strefie konfliktu, ale też w innych miejscach. Międzynarodowe korporacje nie chcą bowiem przepuścić tak dobrej okazji do zysku i dzięki korupcji mogą korzystać ze złóż bez większej kontroli. „Jeśli leci się nad regionem Kolwezi, gdzie kobalt jest wydobywany na dużą skalę, […] wszędzie widać ogromne dziury…” – mówi przewodniczący kongijskiego episkopatu. Z kolei „w prowincji Ituri, prowincji Tshopo, prowincji Dolne Uele i obu Kivu znajdują się nielegalne kopalnie w lasach, które odprowadzają odpady do cieków wodnych. Woda zamieniła się tam w muł”. Do zanieczyszczenia doszło tez w przypadku rzeki Kasai; odpowiedzialność za to ponoszą firmy wydobywcze działające w Angoli w pobliżu źródeł tej rzeki. Z powodu zanieczyszczenia dochodzi nawet do wymierania ryb.

„Mieszkamy w bardzo bogatym kraju, w którym większość ludzi żyje w ubóstwie” – podkreśla abp Utembi Tapa. Dodaje, że w takiej sytuacji biskupi nie mogą milczeć i dlatego wzywają dzierżących władzę do wzięcia odpowiedzialności za dobro kraju.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama