Lublana: 5 tys. osób z 48 krajów bierze udział w Europejskim Spotkaniu Młodych

W Lublanie w czwartek wieczorem rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych, już po raz 46. organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé we współpracy z miejscowymi Kościołami oraz przy wsparciu władz miasta. Potrwa ono do poniedziałku 1 stycznia 2024 roku. Bierze w nim udział około 5 tys. osób z 48 krajów.

Podczas wieczornej modlitwy w hali widowiskowo-sportowej Arena Stožice młodych chrześcijan różnych wyznań powitali: katolicki arcybiskup stolicy Słowenii Stanislav Zore i pastor Geza Filo, zwierzchnik słoweńskiego Kościoła luterańskiego.

W swoim rozważaniu przeor Wspólnoty z Taizé, brat Matthew zacytował napisany przez siebie list do młodych na rok 2024, zatytułowany „Razem w drodze”. Podkreślił, że wszyscy chrześcijanie są „siostrami i braćmi, zjednoczonymi w komunii jeszcze niedoskonałej, ale rzeczywistej”. „Czy Chrystus nie wzywa nas i nie otwiera nam drogi do podążania z Nim jako towarzysze drogi razem z tymi, którzy żyją na obrzeżach naszych społeczeństw? Na tej drodze, w dialogu, który jedna, chcemy pamiętać, że potrzebujemy siebie nawzajem nie po to, żeby narzucać swe opinie, ale aby przyczyniać się do pokoju w rodzinie ludzkiej” – mówił zakonnik.

Wskazał, że wspólna droga w czasie spotkania w Lublanie jest wyrazem pragnienia podążania z Chrystusem i stanowi mały wkład do pokoju na świecie. Mówiąc o pokoju, wspomniał szczególnie o Ukrainie i Palestynie, przestrzegając zarazem przed naiwnością, gdyż pokój musi być połączony ze sprawiedliwością dla wszystkich.

Brat Matthew zauważył, że Jezus spotyka nas w głębi naszych pragnień. Czy jesteśmy gotowi zaufać Temu, który nad kocha? – pytał przeor Wspólnoty z Taizé. Zachęcił do gotowości słuchania się nawzajem w tych dniach, gdyż może dzięki temu usłyszymy, jak Bóg mówi do nas.

« 1 »

reklama

reklama

reklama