Mistyka na płótnie. Watykan inspiruje do metafizycznej sztuki

Mimo, że o tym fakcie nie mówi się zbyt wiele w mediach, Stolica Apostolska jest nadal jednym z czołowych mecenasów kultury. Obecnie Watykan zaprasza artystów z całego świata do wzięcia udziału w konkursie malarskim ukazującym stacje Drogi Krzyżowej.

Watykańska Fabryka św. Piotra rozpisała konkurs na cykl malarski przedstawiający 14 stacji Drogi Krzyżowej. Zwycięskie obrazy będą eksponowane w bazylice watykańskiej na wystawie czasowej, poczynając od 18 lutego 2026. Konkurs adresowany jest do pełnoletnich artystów z całego świata.

Zgłoszenia w konkursie na cykl 14 obrazów przedstawiających tradycyjne stacje Drogi Krzyżowej można składać od 8 do 31 stycznia 2024 za pośrednictwem dostępnej w jęz. włoskim, francuskim i angielskim strony internetowej Bazyliki św. Piotra (https://www.basilicasanpietro.va). Technika wykonania przedstawień jest dowolna, a udział w konkursie - bezpłatny.

Projekty będą oceniane przez specjalnie powołaną komisję pracującą pod nadzorem Fabryki św. Piotra. Do 15 marca przyszłego roku kandydaci otrzymają informację o odrzuceniu lub przyjęciu ich zgłoszenia udziału w konkursie. Ostateczny werdykt wydany zostanie w terminie do 30 września 2024.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 120 tys. euro oraz zlecenie wykonania, dowolnie wybraną techniką malarską, 14 stacji Via Crucis, które będą wystawiane w bazylice watykańskiej, poczynając od Wielkiego Postu w 2026 roku. Artyści, którzy nie zdobędą nagrody, a wzięli udział w konkursie, otrzymają imienne poświadczenie uczestnictwa.

Chociaż nie mówi się o tym zbyt wiele, Watykan nadal jest jednym z najbardziej szczodrych mecenasów sztuki. Przykładem takiej działalności są choćby nowobudowane kościoły czy dzieła współczesnych mistrzów wykorzystywane „na co dzień”, jak drzwi zaprojektowane przez wybitnego polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja do rzymskiej bazyliki Santa Maria degli Angeli, lub choćby znana wszystkim rzeźba Chrystusa projektu Giacomo Manzù znajdująca się w watykańskiej auli Pawła VI, gdzie odbywają się audiencje. Rzeźbiarz w 1964 roku wykonał również znajdujące się z lewej strony, patrząc na fasadę bazyliki watykańskiej, drzwi do świątyni zwane „Drzwiami śmierci”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama