„To byli bohaterowie!”, „Papież beatyfikuje polską rodzinę za pomoc Żydom”, „Polska: Rodzina ratująca Żydów beatyfikowana” – uroczystości w Markowej zauważyły głównie media katolickie, ale nie zabrakło też głosów prasy świeckiej.
Uroczystości w Markowej zauważyły głównie media katolickie, ale nie zabrakło też głosów prasy świeckiej. Do tych drugich należy artykuł niemieckiej sekcji Deutsche Welle, z którego czytelnik dowie się, że „polskie małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało zamordowane przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów”. Portal dodaje, że beatyfikacja całej rodziny jest precedensem w Kościele katolickim.
Żydowski dziennik „Jüdische Allgemeine“ pisze o bohaterskiej polskiej rodzinie ratującej Żydów, a regionalny dziennik Nordwest Zeitung przybliża czytelnikom Eilerta Diekena, kata Ulmów, który aż do swojej śmierci w 1960 roku w Esens, swoim rodzinnym mieście nad Morzem Północnym, nie został pociągnięty do odpowiedzialności.
Cytowany przez dziennik burmistrz miasta Harald Hinrichs, który wziął udział w uroczystościach w Markowej stwierdził, że długie lata nie wiedział o tym barbarzyńskim czynie niemieckiego oficera. Poruszony bohaterskim czynem Polaków burmistrz wyraził wolę nawiązania ścisłej współpracy z Markową.
O uroczystościach beatyfikacyjnych informowały także wszystkie większe media katolickie w Niemczech jak portale katholisch.de, CNA-Deutsch, kath.net, Domradio i Radio Horeb, a także dziennik Tagespost. Większość z nich korzystała z tekstów agencji prasowych KNA, DPA i niemieckiej sekcji AFP.
Z tekstów, które cytowane były także przez portal telewizji Euronews można się dowiedzieć, że „rodzina Ulnmów uważana jest (w Polsce) za symbol pomocy Żydom i męczeństwa podczas okupacji niemieckiej. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda otworzył muzeum rodziny Ulmów w Markowej na cześć Polaków, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. Od 2018 r. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, 24 marca, jest decyzją Dudy narodowym dniem pamięci o Polakach ratujących Żydów. Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem w 1995 roku przyznał rodzinie Ulmów honorowy tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Także lewicowy dziennik TAZ szeroko opisuje losy rodziny Ulmów, dodając, że „beatyfikacja została zawłaszczona przez partię rządzącą”.
Katolickich czytelników dziwić może nieobecność delegacji niemieckich biskupów w Markowej. Wg rzecznika niemieckiego episkopatu polska strona nie wysłała oficjalnego zaproszenia. Tymczasem kuria w Przemyślu twierdzi, że przewodniczący niemieckiego episkopatu potwierdził odbiór zaproszenia 22 sierpnia, odpisując jednocześnie, że w tak krótkim czasie nie jest w stanie zorganizować odpowiedniej delegacji.