Ocalił ich św. Michał Archanioł. Przekonują kapłani z ostrzelanego Lwowa

Dzisiaj Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie rozpoczął ogólnonarodową Nowennę do św. Michała Archanioła, patrona kraju. Akurat kiedy w parafiach i klasztorach rozpoczynały się pierwsze nabożeństwa i modlitwy, trwał zmasowany ostrzał rakietowy. Wśród zaatakowanych miast znalazł się także Lwów.

Pierwsze wybuchy we Lwowie dały się odczuć już we wczesnych godzinach rannych. Do miejsc, które najbardziej ucierpiały, należy dzielnica Sichów i teren rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła.

„Gdy tylko zbudziłem się za pierwszym razem, od razu miałem skojarzenie, że to właśnie dzisiaj, 29 grudnia, kiedy nasi biskupi postanowili rozpocząć nowennę do św. Michała Archanioła – mówi ks. Jacek Kocur, proboszcz wspomnianej parafii.

„Takie nabożeństwa praktykujemy każdego 29. dnia miesiąca, bo nasz kościół jest pod wezwaniem św. Michała Archanioła i trudno tutaj nie skojarzyć tych faktów. Stało się coś przerażającego. Ale wierzymy, że to św. Michał Archanioł ocalił tych ludzi. Setki osób wyszły na ulice. Właśnie stamtąd wróciłem. Spotkałem księży z parafii grekokatolickich. Rozmawialiśmy i takie wspólne skojarzenie, że właściwie pomimo tych kilku ofiar, jest to cud, że nie było ich dziesiątki, a nawet tysiące” – przekazał kapłan.

Na Ukrainie od pierwszej niedzieli Adwentu trwa Rok Świętego Michała Archanioła, patrona Ukrainy. Został on ogłoszony przez miejscową rzymskokatolicką konferencję episkopatu i ma zachęcić wiernych tego kraju do jeszcze intensywniejszej modlitwy za wstawiennictwem „księcia wojska niebieskiego”.

W pierwszą niedzielę Adwentu 3 grudnia br. Kościół na Ukrainie rozpoczął Rok Świętego Archanioła Michała. Nowenna wpisuje się w obchody tego roku. Nabożeństwo nowennowe będzie odprawiane 29. dnia każdego miesiąca, do sierpnia 2024 r. włącznie.

Teksty modlitw zostały przygotowane przez Prowincję św. Michała Archanioła Zakonu Braci Mniejszych w imieniu Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Ponad 20 Ukraińców zginęło, a ponad 120 zostało rannych w piątek w wyniku zmasowanego ataku sił rosyjskich. Ucierpiało kilka ukraińskich obwodów.

Poważne zniszczenia odniosły także miejscowości takie jak: Dniepr, Kijów, Charków, Odessa, Konotop i Zaporoże.

Odnotowano ponad 50 ostrzałów, które uszkodziły obszary mieszkalne, centra handlowe, instytucje edukacyjne, oddział położniczy i inne.


Źródła: Family Service, Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama