Radiowy epizod życia o. Maksymiliana inspiruje miłośników krótkofalarstwa w USA

Kiedy Bill LaMay zastanawiał się, kto może być patronem krótkofalarstwa i przeszukiwał Internet, natknął się na historię św. Maksymiliana. Poznał też innych entuzjastów radia, zainspirowanych życiem polskiego świętego.

Pod adresem SaintMaxNet.org można bowiem znaleźć stację krótkofalarską, założoną w 1998 roku dla uczczenia świętego, który interesował się technologią radiową i posiadał jedną z wczesnych licencji radiowych. Założyciele, dr Ted Figlock z Massachusetts i Lloyd Roach z Bedford w Pensylwanii, zdecydowali, że chcą rozpowszechnić historię świętego, dzieląc się jednocześnie swoją wiarą.

„Wierzymy, że jest to jedyny święty w historii krótkofalarstwa – jest niezwykle wyjątkowy” – mówił Lloyd Roach. Maksymiliana Kolbe widział w mediach ogromną szansę ewangelizacji. Dlatego nie tylko rozwijał „Rycerza Niepokalanej”, ale zainteresował się radiem. W tamtych czasach, by mieć stację radiową, trzeba było wystąpić o licencję eksperymentalną. Krótkofalowa stacja radiowa SP3RN uzyskała taką licencję w 1938 roku. „SP” było oznaczeniem wszystkich polskich stacji, a jako „wywołanie” o. Kolbe wybrał „RN” od „Radia Niepokalanów”.

Kiedy otrzymał pozwolenie na budowę rozgłośni radiowej, powiedział: „Dzieci, czy zdajecie sobie sprawę, co to będzie oznaczać dla naszej działalności ewangelizacyjnej? Już niedługo codziennie będziemy mogli dotrzeć drogą powietrzną do tysięcy naszych rodaków. […] Teraz dzięki radiu powinniśmy pozyskać jeszcze więcej członków do Milicji Niepokalanej”.

Już 26 października 1938 roku rozpoczął budowę stacji w jednym z budynków klasztoru. Jak podkreśla L. Roach, o. Maksymilian miał najlepszy sprzęt, jaki był wtedy dostępny, w tym wczesne mikrofony pojemnościowe z lampą próżniową.

Bill LaMay w swojej książce podkreślał natomiast, że o. Kolbe postrzegał najnowocześniejszą technologię jako znakomity sposób na szerzenie swego przesłania o Matce Najświętszej i przybliżanie Ewangelii szerszemu gronu odbiorców.

„Pamiętajcie, celem każdego wysiłku jest szerzenie wiary słowem pisanym, mówionym, a być może pewnego dnia poprzez produkcję filmów” – mówił swoim współbraciom o. Maksymilian.

Radiowy epizod życia polskiego świętego do dzisiaj inspiruje miłośników krótkofalarstwa. Saint Maximilian Kolbe Radio Net dociera do ok. 130 stałych słuchaczy, którzy odbierają stację co tydzień, na jednej z trzech różnych częstotliwości i godzin nadawania. Jak opowiada L. Roach, są wśród nich kapłani i diakoni. Słuchają go ludzie z Portoryko, Kanady, Polski, Anglii i Francji. Jest kilku członków niekatolickich i członek będący Żydem, który jest zainteresowany, ponieważ jego krewni byli więzieni w Auschwitz.

„Uważam, że SP3RN stanowi przykład prawdziwego znaczenia krótkofalarstwa zarówno w rzeczywistości, jak i w duchu” – podsumowuje Roach.

Źródło: ncregister.com


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

« 1 »

reklama

reklama

reklama