Rosja dewastuje Ukrainę. Zniszczyła obiekty kulturalne i religijne o wartości ponad 1,5 mld dolarów

Od lutego 2023 roku co najmniej 2 148 instytucji kulturalnych i religijnych poniosło bezpośrednie szkody w wyniku pełnowymiarowej inwazji rozpoczętej przez Rosję 24 lutego 2022 roku. W opracowaniu ekspertów Instytutu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej projektu „Rosja zapłaci” łączna kwota szkód w instytucjach kulturalnych i religijnych szacowana jest na ponad 1,5 mld dolarów.

Łączna liczba uszkodzonych lub zniszczonych obiektów na tych terenach wynosi ponad 2 148. Wśród nich są 703 centra/pałace kultury, 348 obiektów religijnych, 82 muzea i 22 teatry.

Największe szkody w obiektach kulturalnych i religijnych poniosły następujące regiony: obwód charkowski – 38,3 proc., doniecki – 16,2 proc. i ługański – 7,5 proc.

Historyczne centrum Charkowa i wiele obiektów dziedzictwa kulturowego miasta zostało poważnie uszkodzonych w wyniku ciągłych ostrzałów. Należą do nich Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Łysenki w Charkowie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz Charkowskie Muzeum Sztuki. Zniszczony został także Charkowski Dom Słowa, uszkodzony przez pocisk rakietowy i artyleryjski 7 marca 2022 roku, oraz Narodowe Muzeum Literackie Pamięci H.S. Skoworody we wsi Skoworodyniwce.

W obwodzie donieckim wojna spowodowała zniszczenia takich zabytków jak Ławra Zaśnięcia Matki Bożej Świętogórskiej, która została uszkodzona w wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie 1 lipca 2022 roku i znajduje się w rejestrze zabytków kultury UNESCO. W Mariupolu zniszczono również Mariupolskie Muzeum Krajoznawcze, Miejskie Centrum Sztuki Współczesnej i Kultury im. Archipa Kuindżego. Mariupolski Teatr Dramatyczny został całkowicie zniszczony w wyniku ataku bombowego 16 marca 2022 roku.

Wojna spowodowała również znaczne zniszczenia Cerkwi św. Matrony Moskiewskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz Ługańskiego Obwodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego. Przepadła również kolekcja scytyjskiego złota znaleziona przez archeologów w latach 50. XX wieku. Została ona skradziona przez rosyjskie siły okupacyjne z muzeum w Melitopolu na Zaporożu.

Od początku inwazji na pełną skalę walki uszkodziły ważne obiekty kulturalne i religijne, w tym mikołajowski Miejski Pałac Kultury „Korabelny”, uszkodzony na początku lipca ub.r., oraz Muzeum Antyków w Czernihowie, zniszczone w wyniku nalotu na początku marca 2022 roku.

UNESCO, międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną dziedzictwa kulturowego, przeprowadziła również wstępną ocenę zniszczeń spowodowanych przez wojnę, według której ponad 240 obiektów zostało częściowo lub całkowicie zniszczonych.

Więcej informacji o zniszczeniach tych obiektów można znaleźć na stronie UNESCO.

tom (KAI/RISU) / Kijów
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama