Stolica Apostolska popiera zaostrzenie zakazu na testy bomb jądrowych – mówił na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy wspomnianej organizacji. Poprzez zebranie plenarne upamiętniono Międzynarodowy Dzień przeciwko Próbom Nuklearnym.
Abp Caccia przypomniał, że 78 lat temu udana pierwsza próba bomby atomowej w Trinity Site w Nowym Meksyku rozpoczęła wyścig zbrojeń skupiony na rozwoju broni jądrowej. „Te testy spowodowały wielkie szkody, m.in. przemieszczenia ludności, wielopokoleniowe problemy zdrowotne, zatrucia żywności oraz wody i zakłócenie duchowej łączności ludzi z Ziemią, naszym wspólnym domem” – powiedział hierarcha. Wskazał, że próby szczególnie dotknęły ludy rdzenne, które otrzymały niewielką pomoc – ta w przeważającej części była skierowana do żołnierzy.
„Państwa, które polegają na odstraszaniu nuklearnym, mają moralne i prawne zobowiązania do przywrócenia […] społeczności oraz ekosystemów zniszczonych w wyniku takich testów” – zaznaczył abp Caccia, dodając, że niestety perspektywy na wznowienie testów bomb atomowych są realne. W odpowiedzi na to ryzyko wyraził poparcie Stolicy Apostolskiej dla realnego zastosowania przepisów Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych.
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęto tę umowę 10 września 1996 roku. W praktyce jednak nigdy nie weszła ona w życie. W ciągu ponad pół wieku przeprowadzono około 2 tys. testów z bronią atomową.