Akcja ratownicza trwa już tydzień po trzęsieniu ziemi. Sky News publikuje relacje wideo zamieszczone w sieciach społecznościowych pokazujące przypadki wydobywania ludzi spod gruzów, jak ten z uratowania 7-miesięcznego dziecka czy 10-letniej dziewczynki, która pod gruzami spędziła 147 godzin. Ratownicy mówią, że choć kończy się czas dotarcia do uwięzionych żywych ofiar trzęsienia, to nie przerywają pracy.
Film udostępniony przez władze Stambułu pokazuje ratowników z południowej prowincji Hatay, którzy wyciągają przez dziurę w podłodze zniszczonego budynku 10-letnią dziewczynkę, która była pod gruzami przez 147 godzin.
Również w Hatay, wideo opublikowane przez turecką służbę zdrowia pokazało dziecko leżące w milczeniu na noszach, posiniaczone i pokryta kurzem, gdy ratownicy przenieśli je w bezpieczne miejsce po uratowaniu spod budynku.
Według najnowszych oficjalnych raportów liczba ofiar śmiertelnych w wyniku gwałtownego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię w poniedziałek, wzrosła w niedzielę do 33 179 osób.
Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera zabiło 29 605 osób w południowej Turcji, podała w niedzielę AFAD, turecka publiczna agencja zarządzania katastrofami. Władze Syrii raportują o 3574 ofiarach śmiertelnych. Według prognoz ONZ liczba ofiar może się „podwoić”, poinformowała AFP.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.