Abp Szewczuk po ataku na dziecięcy szpital: zbrodnia wołająca o pomstę do nieba. Kijów ogłasza dzień żałoby

8 lipca rosyjski agresor przeprowadził zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Trafiony został jeden z budynków szpitala dziecięcego Okhmatdyt w Kijowie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk nazwał zbrodnię Rosji „grzechem, który woła o pomstę do nieba”.

„To straszne, że dzieci, które przybyły, aby ratować swoje życie, zostały bezlitośnie zabite przez rosyjskich przestępców na oddziale dializy nerek” – powiedział z głębokim smutkiem abp Szewczuk. Zwrócił uwagę, że wiele z nich było na skraju śmierci i znajdowało się pod respiratorami. Wiele z nich przechodziło w tym czasie operację. Ponadto przerwa w dostawie prądu naraziła ich życie na niebezpieczeństwo.

„W imię Boga, z całą naszą determinacją, potępiamy tę zbrodnię przeciwko ludzkości. To nie tylko zbrodnia przeciwko ludzkim prawom i zasadom, międzynarodowym zasadom prowadzenia wojny, zgodnie z moralnością chrześcijańską, to grzech, który woła o pomstę do nieba” – podkreślił zwierzchnik UKGK.

Wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączenia się do potępienia zbrodni i zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby powstrzymać i ukarać agresora. „Dzisiaj płaczemy ze wszystkimi ofiarami, modlimy się za wszystkich zabitych, zwłaszcza za niewinne dzieci. Chcemy otoczyć naszą chrześcijańską miłością wszystkich rannych, wszystkich tych, którzy cierpią najbardziej” – powiedział abp Szewczuk.

Ponadto złożył szczere kondolencje rodzinom i przyjaciołom zabitych i rannych oraz podziękował ukraińskim pracownikom medycznym za ich poświęcenie i heroizm. „Widzimy, jak ratują życie nawet z zakrwawionymi twarzami. W tych chwilach pracownicy medyczni i wolontariusze stoją w łańcuchu i rozbierają kamienie, aby uratować więcej dzieci, których serca biją pod gruzami” – powiedział arcybiskup i wezwał: „Panie, swoją mocą natchnij nas nadzieją, abyśmy chronili życie naszych dzieci i kobiet. Miłosierny Boże, pobłogosław naszą długo cierpiącą ukraińską ziemię swoim sprawiedliwym pokojem!”

Po ataku rakietowym Rosji na Kijów, 9 lipca został ogłoszony dniem żałoby w stolicy Ukrainy. Według Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, zginęło co najmniej 31 osób, a 61 zostało rannych.

Dzisiejszy atak na szpital dziecięcy w Kijowie nie jest odosobnionym incydentem. Tylko w 2024 roku potwierdzono już ponad 180 ataków na służbę zdrowia w Ukrainie. Od początku eskalacji konfliktu, czyli od lutego 2022 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła ich już niemal 1900. Zespoły lokalnego partnera Polskiej Misji Medycznej – Frida Ukraine – są na miejscu i udzielają niezbędnej pomocy poszkodowanym. Bezpieczny dostęp do pomocy medycznej pozostaje jedną z kluczowych potrzeb Ukrainek i Ukraińców – alarmuje Polska Misja Medyczna.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama