Komisja Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych ma zamiar odpowiedzieć na pytanie, czy osoby określające się jako transpłciowe mogą podjąć życie zakonne w Kościele katolickim. Do jesieni bieżącego roku dokument na ten temat ma przygotować Komisja Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem – powiedział portalowi The National Catholic Register jej przewodniczący, biskup Thomas Paprocki.
Kwestia ta znalazła się w centrum uwagi w maju, kiedy to pustelnik z diecezji Lexington w stanie Kentucky publicznie określił siebie jako osoba transpłciowa. Biskup Paprocki nie chciał komentować tej sprawy. Przypomniał jednak, iż papież Franciszek potępił „ideologię gender” i zaznaczył, że „osoba transpłciowa zasadniczo zaprzecza niektórym podstawowym naukom Kościoła, które mają swe oparcie w Biblii, która w Księdze Rodzaju wyraźnie stwierdza, iż Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę.
Pytany o przypadek pustelnika, który prowadzi samotne życie konsekrowane, a także różnicę wobec kogoś, kto próbuje wstąpić do wspólnoty zakonnej biskup Paprocki zauważył, że choć osoba taka żyje samotnie, to jednak składa ślubowanie Bogu, by żyć zgodnie z Pismem Świętym i nauczaniem Kościoła.
„Nie wiem, jak taka osoba mogłaby zostać przyjęta do życia konsekrowanego, jeśli odrzuciła te nauki” – stwierdził bp Paprocki.
Zaznaczył, że nowy dokument dotyczący osób transpłciowych w życiu zakonnym będzie kontynuacją notatki, którą arcybiskup Milwaukee Jerome Listecki, poprzednik biskupa Paprockiego na stanowisku przewodniczącego komisji spraw kanonicznych, wysłał do innych biskupów w 2021 r., wzywając ich do rozważenia wymogu testów DNA lub badań fizycznych w celu upewnienia się, że kandydaci wstępujący do seminarium w celu przygotowania się do kapłaństwa są mężczyznami.
Biskup Thomas Paprocki znany jest jako nieugięty obrońca życia, a także jako... maratończyk, który wielokrotnie biegał dla Life Runners, organizacji, która poprzez sport stara się dotrzeć do świadomości Amerykanów głuchych na przesłanie pro-life.