Biskupi wschodnich Niemiec ostrzegają przed populistycznymi partiami

Sześciu biskupów odpowiedzialnych za wschodnie Niemcy wydało pilne ostrzeżenie przed prawicowymi partiami populistycznymi, w tym głównie przed Alternatywą dla Niemiec (AfD).

Godność ludzka jest nienaruszalna. Partie kwestionujące tę zasadę nie mogą stanowić żadnej alternatywy, piszą biskupi. Powód wydania wspólnego apelu to rosnące w społeczeństwie napięcie związane z planami masowej „remigracji” przebywających w Niemczech cudzoziemców.

Plany wydalenia cudzoziemców a nawet „niezasymilowanych obywateli Niemiec” snuli podczas tajnego spotkania w jednym z poczdamskich hoteli politycy AfD oraz przedstawiciele innych skrajnie prawicowych i neonazistowskich stowarzyszeń. Po ujawnieniu ich przez niemieckie media wielu polityków powtarza, że takie „plany przypominają najczarniejsze rozdziały w niemieckiej historii”, a na ulice niemieckich miast wychodzą dziesiątki tysięcy ludzi apelujących o delegalizację partii AfD.

Również biskupi, których diecezje leżą we wschodnich krajach związkowych, czyli Berlina, Drezna, Erfurtu, Magdeburga, Görlitz a także Hamburga, zaapelowali, by „nie dać się zwieść populistycznym stwierdzeniom i pozornie prostym rozwiązaniom”. Przypominają oni, że postawienie na chrześcijańskie korzenie, prawa człowieka, demokrację, praworządność i prospołeczną gospodarkę rynkową przyniosły Niemcom pokój i dobrobyt.

„Dajemy zatem jasno do zrozumienia, że w świetle naszego własnego sumienia nie możemy zaakceptować stanowiska skrajnych partii, takich jak Trzecia Droga, partia Heimat czy AfD” – piszą niemieccy biskupi.

Jesienią w Brandenburgii, Saksonii i Turyngii odbędą się wybory landowe. Partia AfD jest tam aktualnie pierwszą siłą polityczną.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama