Parlament Europejski znów walczy o aborcję w Polsce. Dziś debata nad raportem komitetu ONZ

Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) zalecał Polsce uznanie aborcji za prawo podstawowe oraz zapewnienia kobietom dostępu do sterylizacji. We wtorek minęły 4 lata od wyroku Trybunału Konstytucyjnego dającego ochronę prawną dzieciom podejrzanym o chorobę.

Debata powinna się odbyć popołudniu. Raport CEDAW, którego ma ona dotyczyć ukazał się w sierpniu br. Według oenzetowskiego komitetu, Polska naruszyła zapisy Konwencji o Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet, m.in. poprzez prawo ograniczające aborcję czy szerokie stosowanie klauzuli sumienia.

Grupa rekomenduje Polsce uznanie aborcji za prawo podstawowe. Nasz kraj miałby najpierw zaprzestać aresztowań osób związanych z podziemiem aborcyjnym, a później całkowicie je zalegalizować. Komitet zaleca także zapewnienie wszystkim kobietom pełnego dostępu do sterylizacji oraz edukacji na temat tzw. praw reprodukcyjnych i seksualnych.

„To kolejny przykład międzynarodowej presji na nasz kraj, mającej na celu narzucenie nam obcych standardów moralnych i etycznych” – podkreśla Julia Książek z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Instytut wysłał europosłom memorandum, gdzie podkreśla, że w żadnym wiążącym traktacie międzynarodowym nie ma mowy o „prawie do aborcji”, a prawo do życia zostało zapisane w licznych dokumentach międzynarodowych. Przykładem jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Międzynarodowy Pakt Praw Cywilnych i Politycznych oraz Konwencja o prawach dziecka. Zapisu o „prawie do aborcji” nie ma w wiążących umowach międzynarodowych. Nie istnieje też żaden wiążący akt prawa międzynarodowego, który w jakikolwiek sposób odnosiłby się do „praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Ponadto Europejski Trybunał Praw Człowieka nigdy nie dokonał redefinicji ani nie ograniczył zakresu artykułu 2 Konwencji Praw Człowieka (prawo do życia). ETPC wskazał, że aborcja nie jest prawem wynikającym z Konwencji oraz, że nie ma „prawa do aborcji” ani prawa do jej wykonania, a wprowadzenie przez Państwo zakazu aborcji samo w sobie nie stanowi naruszenia Konwencji. W dodatku prawo międzynarodowe odrzuca możliwość promowania aborcji jako metody planowania rodziny. W Programie Działania Międzynarodowej Konferencji w sprawie Ludności i Rozwoju (ICPD) stwierdzono, że „w żadnym wypadku aborcja nie powinna być promowana jako metoda planowania rodziny”. Dalej podkreślono znaczenie zapewnienia kobietom środków do uniknięcia niechcianej ciąży oraz wsparcia dla tych, które poddały się aborcji.

Raport CEDAW krytykuje funkcjonowanie w Polsce klauzuli sumienia dla farmaceutów. Instytut Ordo Iuris w memorandum wskazuje, że prawo do odmowy wykonania czynności z powodu klauzuli sumienia stanowi integralny i nieodzowny element wolności sumienia, która gwarantowana jest zarówno przez prawo konstytucyjne państw członkowskich (np. Konstytucja RP), jak i traktaty międzynarodowe, w szczególności Międzynarodowy Pakt Praw Cywilnych i Politycznych (art. 18) oraz Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (art. 9).

Autorzy raportu CEDAW twierdzą, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., liczba zgonów noworodków wzrosła. To nieprawda. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2020-2023 liczba zgonów noworodków spadła w porównaniu z wcześniejszymi okresami. Na przykład, w 2010 roku stopa zgonów wynosiła 4,7, a w 2023 roku spadła do 3,9.

W debacie w PE zapewne pojawią się odniesienia do tragicznej śmierci Izabeli S. z Pszczyny. O sprawie tej piszą autorzy dokumentu CEDAW. Tymczasem śmierć pacjentki najprawdopodobniej była skutkiem błędu lekarskiego, ponieważ kontrola przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia wykazała poważne nieprawidłowości w opiece nad Izabelą S. (brak stałej kontroli jej stanu), a Prokuratura Regionalna w Katowicach postanowiła w stan oskarżenia trzech lekarzy.

„Prawdziwą pomocą dla kobiet, które znajdują się w trudnej sytuacji związanej z ciążą jest zapewnienie im kompleksowego wsparcia, zarówno materialnego, jak i psychologicznego, a nie legalizacja zabijania ich dzieci. Apelujemy o zdecydowaną obronę obecnego stanu prawnego i odrzucenie wszelkich prób narzucenia nam ideologii sprzecznych z wartościami, na których opiera się polski porządek prawny” – podsumowuje Julia Książek.

Źródło: ordoiuris.pl

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama