Francja: mimo protestów lewicy senat przyjął przepisy regulujące zmianę płci u nieletnich

Zakaz terapii hormonalnych u nieletnich i kontrola przepisywania leków „blokujących dojrzewanie”. We wtorek 28 maja Senat przyjął ustawę mającą na celu uregulowanie zmiany płci przed 18. rokiem życia.

To inicjatywa Republikanów, ostro potępioną przez lewicę i kilka stowarzyszeń, ostatecznie odrzuconą także przez rząd, pomimo pewnych wahań.

Projekt ustawy autorstwa senator Jacqueline Eustache-Brinio, przyjęty większością 180 do 136 głosów, przewiduje w szczególności zakaz stosowania terapii hormonalnych u nieletnich i ścisłą kontrolę przepisywania leków „blokujących dojrzewanie”, które umożliwiają zawieszenie rozwoju drugorzędnych cech płciowych.

Jak wskazała autorka projektu chodzi o to, by „nieletni kwestionujący płeć nie żałowali leczenia lub operacji zmiany płci w wyniku błędnej diagnozy”. Wywołało to protesty lewicy. „Prawdziwy problem polega na tym, że osoby transpłciowe istnieją i nie można nic zrobić, aby temu zapobiec” – odparowała działaczka na rzecz ochrony środowiska Mélanie Vogel.

Po głosowaniu w senacie uchwała została przesłana do Zgromadzenia Narodowego. Obecnie nie ma pewności, czy zostanie tam rozpatrzony – informuje portal La Croix.

Stanowisko rządu długo nie było jasne, ale minister zdrowia Frédéric Valletoux po wysłuchaniu wszystkich grup politycznych ostatecznie odrzucił inicjatywę, potępiając „całkowicie dogmatyczne, subiektywne podejście, w którym argumenty medyczne i naukowe mają niewielkie znaczenie”.

Kilku parlamentarzystów partii Emmanuela Macrona podpisało się pod artykułem w „Le Nouvel Obs”, potępiającym „ofensywę transfobiczną”.

„Nie oddamy głosu podejściu, które jest jedynie pretekstem do uwiarygodnienia najbardziej radykalnych, najbardziej niesprawiedliwych i reakcyjnych stanowisk naszego zgromadzenia” – powiedział na posiedzeniu publicznym senator Odrodzenia Xavier Iacovelli.

Sprawozdawca projektu ustawy, senator Alain Milon zapewnił, że gwarantuje ona równowagę pomiędzy koniecznością „łagodzenia cierpienia pacjentów” a „ograniczeniem stosowania nieodwracalnych interwencji”.

Źródło: La Croix

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama