Islam zmienia francuski świat pracy

Religia ma coraz większe znaczenie w publicznych i prywatnych firmach – wynika z raportu Instytutu Michela z Montaigne. Jak twierdzą autorzy, nieproporcjonalnie duży wpływ na sytuację w zakładach pracy ma islam.

Instytut Mointaigne to liberalny think tank, obecnie bliski prezydentowi Emmanuelowi Macronowi. Organizacja od 2013 r. publikuje raport określający znacznie religii w świecie pracy. Z raportu wynika, że wzrasta liczba zdarzeń związanych z religią. Chodzi np. o sytuacje, kiedy ktoś wiesza w pracy symbol swojego wyznania, ze względów religijnych prosi o wolne, ale też np. odmawia podania ręki kobiecie, ponieważ w jego kulturze tego się nie robi, albo odmawia pracy pod jej kierownictwem.

Mniejszość, ale większość

We Francji nieco mniej niż połowa społeczeństwa deklaruje chrześcijaństwo, ok. 40 proc. uznaje się za ateistów, a muzułmanie stanowią 8-10 proc. społeczeństwa. Autor opracowania Lionel Honoré podkreśla jednak że większość sytuacji, o których mowa dotyczy wyznawców islamu. Na pytania odpowiadało 1,4 tys. pracowników i 1,3 tys. menadżerów.

W 2024 r. 71 proc. ankietowanych zadeklarowało, że było świadkiem jakiegoś zdarzenia, kiedy religia wpłynęła na zarządzanie pracą. Dwa lata wcześniej było to 66,7 proc. W 81 proc. przypadków zdarzenie miało związek z islamem, w 19 proc. z katolicyzmem, a w 16 proc. z wyznaniem ewangelickim.

W 2024 r. 15 proc. ankietowanych pracowników było świadkami nieuprzejmości wobec kobiet, wobec 13 proc. w 2022 r. W raporcie zapisano: ​​„stwierdzono, że negatywne fakty i zachowania wobec kobiet mają związek wyłącznie z islamem”.

Z badania wynika też, że ​​wyznaniem najbardziej dotkniętym aktami dyskryminacji jest judaizm. Przypadki stygmatyzacji widziało 32 proc. badanych, dwukrotnie więcej niż w 2022 r.

Kto tu rządzi?

Po zamachu w klubie Bataclan władze zaczęły kontrole w paryskim przedsiębiorstwie transportu publicznego, gdzie pracował wcześniej jeden z dżihadystów. Kierownictwo firmy opowiedziało, że żądania społeczności islamskich faktycznie regulowały już wtedy działania w miejscu pracy. Częstą sytuacją była odmowa współpracy z kobietą, albo zatrzymywanie autobusu w środku kursu w celu odmówienia modlitwy.

W 2024 r. francuskie media donosiły o kurierach, którzy odmawiają dostarczenia skrzynek wina czy piwa, albo o firmach zajmujących się pomocą domową, które z listy zakupów dla niesamodzielnych osób skreślają wieprzowinę. Stosunkowo częstym kłopotem jest organizacja pracy w czasie Ramadanu.

Źródło: lanuovabq.it

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama