Podpalenia i dewastacje. Ucierpiało prawie 100 kościołów w Kanadzie

Ataki na kościoły rozpoczęły się po publikacjach o masowych grobach indiańskich dzieci znajdowanych przy katolickich szkołach. Doniesienia te okazały się nieprawdą.

Od wiosny 2021 r., kiedy ukazały się pierwsze publikacje o rzekomych grobach, zdewastowano 96 świątyń. Mapę iluystrującą te wyliczenia opracowała grupa True North. Większość ataków miała miejsce w zachodniej Kanadzie, głównie w Albercie i Kolumbii Brytyjskiej. W Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej miały mieć miejsce opisane przez media groby. 

W grudniu 2023 r. miały miejsce 4 podpalenia. Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) nadal poszukuje podpalaczy. 

20 grudnia zapłonął Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w mieście położonym ok. 70 km od Calgary. Kościół był „całkowicie objęty płomieniami”. 

Podpalenie kościoła potępił przywódca Kanadyjskiej Partii Konserwatywnej (CPC) Pierre Poilievre, który nazwał to „antychrześcijańskim” atakiem nienawiści. 

 „Moje myśli są ze wspólnotą Adwentystów Dnia Siódmego w Beiseker, AB, opłakującą utratę kościoła z rąk podpalacza” – napisał na X (dawniej Twitter). 

Zaledwie kilka dni wcześniej całkowicie spłoinęła Misja Katolicka św. Gabriela w Janvier w Albercie. RCMP potwierdziło, że poszukuje podpalaczy. 

Na początku tego samego miesiąca podpalone zostały  dwa inne zabytkowe kościoły, należące do wspólnot protestanckich.  

W sierpniu 2022 r. pożar zniszczył jeden z najstarszych istniejących kościołów katolickich w Albercie. Policja stwierdziła wówczas, że pożar był incydentem „podejrzanym”. 

Federalny rząd kierowany przez Justina Trudeau nie wykazał się istotną wolą postawienia sprawców przed sądem. Zamiast tego nieco ponad miesiąc temu parlamentarzyści Partii Liberalnej i socjaldemokraci z Nowej Partii Demokratycznej odrzucili wniosek Partii Konserwatywnej Kanady, który potępiałby przypadki podpaleń kościołów i akty wandalizmu. 

Akty agresji rozpoczęły się wiosną 2021 r. Media opisały wtedy serię badań przeprowadzonych na terenie dawnychg katolickichg szkół z internatem. Georadar wykrył wówczas pewne anomalie. Największe dzienniki i telewizje stwierdziły, że są to masowe groby indiańskich dzieci odebranych rodzicom i siłą przetrzymywanych w katolickich placówkach. Opisywano historię narzucania dzieciom przemocą białej kultury, odbywały się demonstracje na rzecz naprawienia krzywdy z przeszłości, a papież Franciszek przeprosił Indian za wyrządzone im przez katolików zło. Doszło też do serii dewastacji. Oprócz kościołów, ucierpiał też m.in. pomnik Jana Pawła II. Minęły ponad 2 lata, zanim w jednym z miejsc przebadanych georadarem przeprowadzono badania archeologiczne. Okazało się, że w ogóle nie ma tam grobów. W pozostałych miejscach wykopalisk nie było w ogóle.  

Źródła: lifesitenews.com, holistic.news 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama